V poslední době je trendem začínat s výukou cizích jazyků čím dál dříve. Nejen, že na spoustě základních škol se angličtina a němčina vyučuje už od prvního ročníku, hitem jsou i anglické školky nebo školky s rozšířenou výukou cizích jazyků. Má ale smysl investovat do výuky jazyků už v tak ranném věku? Nejsou to vyhozené peníze? Nevyplatí se spíš našetřit si a zaplatit dítěti jazykový kurz někde v zahraničí, až bude starší a bude z toho mít rozum?
Rámcový vzdělávací plán počítá s povinnou výukou angličtiny na základní škole nejpozději ve třetí třídě. Myslíte, že je to brzy? Na toto téma byla podniknuta celá řada výzkumů, které měly různé výsledky, takže čemu se dá věřit? Jediné, na čem se tyto vědecké výzkumy shodly je to, že nezáleži na věku, kdy se děti začnou učit cizí jazyk, ale důležitá je kvalita a frekvence výuky a celkový přístup učitele.
Co se tedy naučí děti z cizího jazyka ve školce? A jak probíhá výuka angličtiny v jazykové školce? Jsou rozdíly mezi jednotlivými jazykovými školkami? Má jazyková školka Praha 1 stejný výukový program a metody výuky angličtiny jako třeba jazyková školka Praha 5?
Některé anglické školky fungují celoročně, jako např. anglická školka Maxíkovy jazykové školky v Praze, a některé jazykové školy otvírají jazykovou školku jen o letních prázdninách, jako např. jazyková škola Berlitz.
V některých anglických školkách probíhá veškerá komunikace jenom v angličtině, a někde mají děti jen více hodin angličtiny denně, ale běžná komunikace probíhá v jejich rodném jazyce.
Záleží i na tom, kdo v jazykové školce učí. Některé jazykové školky zaměstnávají jako vychovatele rodilé mluvčí a některé anglicky mluvící české učitelky. Je pak na vás, zda vám na tomto záleží, a zda jste ochotni si za rodilého mluvčího připlatit, ale děti uslyší opravdu autentický přízvuk rodilého mluvčího.
Některé anglické školky, jako Maxíkova jazyková školka v Praze, přijímá děti již od 2 let do 7 let, zatímco jiné jazykové školky mají výukový program přizpůsobený pro děti od 4 let atd.
Hodně záleží i na velikosti skupinek. Je jasné, že má-li jeden učitel na starosti 6 dětí, může se jim jinak věnovat než učitel, který jich má dvakrát tolik. V soukromých školkách jsou většinou skupinky menší než ve státních, ale tomu také odpovídá cena školkovného.
Soustředí se výuka v jazykové školce jen na jazyk a komunikaci, nebo s dětmi dělají i takové běžné aktivity jako je kreslení, tvoření ze všeho možného, tanec, a celkový rozvoj potenciálu dětí?
Anglická školka je v podstatě školka jako každá jiná, děti se učí jazyk přirozeným způsobem. Hrají si a dělají to samé, jako děti v klasické školce, jen při tom komunikují s učiteli v angličtině. Velmi brzy se tak naučí rozumět mluvené angličtině a také na ně v angličtině reagovat. Samozřejmě záleží na intenzitě, v jaké jazyk školka vyučuje. Nelze srovnávat anglickou školku, kde učí rodilí mluvčí s klasickou školkou, kde děti jednou či dvakrát týdně dochází na kurzy angličtiny pro děti. Tam se opravdu naučí maximálně pár písniček a říkanek a osvojí si pár pokynů, naučí se zdravit atd.
Výuka probíhá stejně, jako když učíte děti rodnému jazyku, názornou komunikací a hrou. Děti v angličtině soutěží a hrají různé hry a naučí se nejen písničky a říkanky v angličtině.
Jako maminka předškolačky jsem se letos u zápisu setkala i s tím, že u zápisu na jednu z výběrových základních škol v Brně, chtěli po Káje, aby uměla anglicky počítat a obecně komunikovat. ZŠ Křídlovická totiž provozuje i mateřskou školku s rozšířenou výukou jazyků, a pak při zápisu dávají přednost dětem, které do této školky chodily. Děti z klasické mateřské školky pak nemají moc šanci proti dětem, které slyší angličtinu každý den. A to i přesto, že jsem se sama snažila Káju naučit počítat, barvy, zvířata a jiná slovíčka v angličtině, která ji zajímala, a dost se naučila i sama hraním dvojjazyčného pexesa na tabletu. Každodenní komunikaci v angličtině prostě nenahradíte.
Ceny školkovného v anglických školkách se můžou lišit podle lokality. Někdy se dá dost ušetřit i tím, že se začnete zajímat včas. Například u Maxíkovy školky můžete získat školné až na 1 rok zdarma nebo 50% slevu na prázdninovou docházku, když se přihlásíte včas. Kdo odkládá rozhodnutí na poslední chvíli může také zjistit, že už není místo, nebo že zaplatí více.
Např. letní anglická školka Berlitz v Praze stojí 2.995 Kč za 5 dní. Termíny jsou vypsané po 5 dnech v průběhu léta. Oproti tomu Maxíkova anglická školka v Praze, která funguje celý rok, začíná se školným už od 595 Kč/měsíc při 1 - 2denní dopolední docházce. To není tak špatné, když si vezmete, kolik byste běžně zaplatili za hlídání na 4 hodiny, a to v češtině. A při celodenní docházce od 8 do 15 hod zaplatíte 7 995 Kč. Pokud Vám Vaše pracovní doba neumožňuje vyzvedávat dítě ve 3 hodiny odpoledne, můžete využít program od 8:00 do 18:00, který vyjde na 8 995 Kč měsíčně.
Některé jazykové školky zahrnují do školkovného stravování, jinde si za něj připlatíte. A když si to pak porovnáte s klasickou školkou, která vás vyjde v některých městech na cca 2000 Kč měsíčně, je na vás zvážit si, zda si připlatíte, a Vaše děti se naučí něco navíc.
Uvažujete o ní, nebo do ní Vaše dítě už chodí? Podělte se o své zkušenosti s ostatními rodiči v diskusi pod článkem!
Mrkněte taky na...