Dovolená s dětmi

Letní prázdniny jsou tu co nevidět a pokud ještě nemáte naplánovanou letní dovolenou, pak je nejvyšší čas. Při výběru dovolené pro vás a vaše děti je potřeba mít na mysli několik důležitých hledisek.

  • Moře x hory - v první řadě musíte vědět, čemu dáváte přednost. Pokud máte rádi teplo, koupání a odpočinek, pak si jistě vyberete dovolenou u moře. Ale pozor, není moře jako moře. Každé moře je jinak čisté a má různou teplotu. Důležité jsou i pláže. Některé jsou písčité jiné oblázkové, s pozvolným nebo prudkým vstupem do moře. Někde se mohou hned na začátku objevovat ostré kameny a korály atd. Naproti tomu hory si vybírají spíše sportovně a aktivně založené rodiny. Musíme však myslet na to, že ne každé dítě zvládne ujít několikakilometrovou hřebenovou túru. Zároveň je třeba mít s sebou nejnutnější vybavení pro případ úrazu atd. a kvalitní oblečení pro případ chladného počasí. Je dobré se předem dostatečně informovat o prostředí, náročnosti a vybavenosti v zamýšlené horské oblasti.
  • Doprava - v rámci České republiky je asi volba dopravy snadná. Dojet můžete kamkoliv pohodlně vlastním autem, autobusem nebo si užít pohodlnou cestu vlakem. Pokud však plánujete dovolenou v zahraničí, je volba složitější. Při cestě vlastním autem si musíte naplánovat nejvhodnější trasu, nakoupit dálniční známky a zaplatit mýtné, připravit auto a především věřit svým řidičským schopnostem. Při cestě autem do zahraničí se určitě vyplatí domluvit se kamarády a jet pokud možno s více auty pro případ, že by nastaly po cestě nějaké komplikace.
  • Destinace - při výběru místa je dobré vyhledávat spíše klidné lokality, s dostatkem zajímavých aktivit pro děti, ovšem také místa kde nepanuje příliš rušný noční život.
  • Ubytování - poskytovatelé u svých nabídek ubytování píší, jaké je jejich vybavení, co dalšího nabízejí a vše dokládají dostatkem fotografií a případně i hodnocením klientů.
  • Aktivity - je také dobré vytvořit si dopředu náhradní plán, kdyby se náhodou nevydařilo počasí. Najít si v okolí nějaká zajímavá místa, která se dají navštívit. Projít si nabídku fakultativních zájezdů atd. Vezměte s sebou hračky pro děti, které znají z domu.
  • Před odjezdem - si rozhodně nezapomeňte zkontrolovat lékárničku (krém na opalování, krém na spáleniny, lék na alergie a poštípání hmyzem, léky na průjem a nevolnost, dezinfekce, náplasti atd.) a také si připravte telefonní kontakty na místní záchrannou službu, delegáta či cestovní kancelář.

 

Mrkněte taky na...