Když začínáme s příkrmy, přemýšlíme, co dítěti připravit a podat k jídlu, abychom splnili všechny nutriční nároky, které malé dítě má. Je vhodné kupovat hotovou výživu ve skleničkách nebo je lepší nakoupit zeleninu v obchodě a uvařit příkrm doma?

Začínáme s příkrmy

V ideálním případě je miminko do ukončeného 6. měsíce plně kojeno. Obecně se dá říct, že do té doby nepotřebuje žádnou další stravu. Samozřejmě záleží na uvážení pediatra, co v individuálním případě dřívějšího přikrmování mamince doporučí. Již od počátku dbáme na zdravou výživu.

V našich zeměpisných šířkách začínáme nejčastěji se zeleninou. Snad proto aby si dítě nezvyklo na sladkou chuť. Navíc u ovoce si musíme dávat pozor na alergeny v podobě exotického ovoce. Nejdříve dáváme příkrmy jednodruhové a počkáme až tři dny, kdyby se objevila alergie.

Kupovaná výživa

Na trhu je k dostání několik druhů dětské výživy, takže již od prvních příkrmů můžeme pohodlně stravu nakoupit v obchodě nebo lékárně. Její cena může být vyšší než u srovnatelného množství výživy připravené doma, ale má také svoje výhody a přednosti.

U průmyslově vyráběné výživy pro děti jsou suroviny pro její přípravu pečlivě hlídány a hodnoty škodlivých látek jsou měřeny speciálními metodami. Navíc tyto skleničky s výživou jsou často předmětem spotřebitelských testů, které hodnotí právě podíl škodlivých látek v nich.

Výživa připravovaná doma

Kdo rád připravuje domácí stravu, jistě se pustí do vaření příkrmů rád. Ovšem tady pozor. Je důležité vybírat tu správnou zeleninu a ovoce. Například jarní zeleninka, mnohdy neprávem opěvovaná, v sobě ukrývá velké množství dusičnanů. K jejich odbourání je totiž potřeba velká dávka slunečního svitu, kterého se zelenině v jarních měsících nedostává. Tak můžete dítěti nakonec ublížit, i když vaše snaha mu prospět byla upřímná.

Pro přípravu domácí dětské stravy je proto vhodná bio zelenina z obchodu - produkty bio zemědělců jsou také podrobovány testům - nebo kupovaná mražená zelenina. Ta se nevyrábí z rané jarní zeleniny.

Domácí výživa je při šetrné přípravě plná vitamínů. Kupovaná jich má méně, protože prochází sterilizací, kde vysoká teplota způsobí ztrátu vitamínů.

V případě rozhodování, které stravě dát přednost, bude asi nejlepší zvoli zlatou střední cestu. Pokrmy střídat a vybírat opravdu kvalitní výrobky a suroviny.

Mrkněte taky na...