Už jste někdy slyšeli o paleo stravě, ale nevíte, co přesně si pod tímto pojmem představit?
Paleo strava vychází z časů paleolitu (proto i tento název), tedy starší doby kamenné. Více než o paleo dietě se spíše mluví o výživovém trendu a životním stylu. Paleo strava respektuje naši genetiku a navazuje na stravování našich předků. Cílem celé paleo stravy je celkově ozdravit jídelníček. Tento způsob stravování tak vede ke zvýšení tělesné a v návaznosti i psychické výkonnosti a zlepšení celkového zdravotního stavu. Primárně tedy není paleo strava zaměřená na úbytek váhy, ačkoliv k němu u většiny lidí dochází.
Paleo strava vychází z toho, co si mohli naši předkové sami ulovit a nasbírat, což potom lze jíst syrové, nebo upravené varem na ohni.
Zelenina (nejvhodnější jsou druhy typické pro danou zeměpisnou lokalitu, nejlépe v bio kvalitě a ne s příliš vysokým obsahem sacharidů)
Ovoce (kromě ovoce, které je zpracováno do marmelád a džemů)
Libové maso (nejlepší je maso z volného chovu, kde mají zvířata přístup k přirozené potravě)
Ryby a mořské plody (řadí se mezi nejvhodnější živočišnou stravu, jsou bohatým zdrojem zdravých omega 3 nenasycených mastných kyselin)
Ořechy
Semena
Vejce
Bylinky a koření
Obiloviny
Mléko a mléčné výrobky
Cukry, sladkosti
Luštěniny
Alkohol
Škroby
uzeniny
Ukázkový jídelníček: snídaně – ovocný salát doplněný ořechy a semínky; svačina – mrkev; oběd – grilovaný krůtí steak a zeleninový salát; svačina – hrst ořechů; večeře – grilovaná ryba se zeleninovým salátem.
Mezi výhody tohoto způsobu stravování patří fakt, že nemusíte počítat kalorie ani odměřovat porce. Základem strany jsou kvalitní čerstvé potraviny bez konzervantů a „éček“! Ptáte se, jaký poměr rostlinné a živočišné stravy se má při paleo dietě konzumovat? Z výzkumů vyplývá, že i když v době kamenné neexistoval jednotný jídelníček, převažovala vždy živočišná (60 %) nad rostlinnou stravou.
Rizikem paleo stravování je nedostatek sacharidů, tedy obilovin a luštěnin. Pro některé z nás může být právě problematické sacharidy zcela vynechat, tzn. např. omezit konzumaci příloh. Výsledkem pak může být zvýšená únava z důvodu nedostatku energie. Jestli Vám chybí mléko a mléčné výrobky, dodávejte je nejlépe v plnotučné podobě. Vítány jsou dále kysané produkty (kefíry, zákysy, ale i např. kysané zelí).
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv druh diety, či způsob stravování, nezapomínejte naslouchat svému tělu, které nám velmi často napomáhá rozpoznat, co je a co není pro náš organismus tou nejlepší cestou ke zdraví.
Mrkněte taky na...