V tomto krásném období mnozí odborníci doporučují, coby ideální cvičení těla i ducha, provozování jógy. Odměnou Vám bude vnitřní klid a vyrovnanost, které pomohou zvládat tuto novou žitní situaci. Kouzlo cvičení jógy v těhotenství spočívá v tom, že jóga pomůže připravit tělo i mysl na nadcházející porod, rovněž ulevuje od bolesti hlavy, zabraňuje tvorbě častých otoků a křečových žil, ale také odbourává stres i strach, které občas na těhotné padnou. Nejlepší je najít si přímo lekce jógy pro těhotné, kde Vám rádi poradí cviky na míru.cviceni v tehotenstvi

Kdy s jógou začít

  • Odborníci doporučují začít se cvičením raději až ve druhém trimestru. V prvním trimestru není placenta ještě úplně vyvinutá a kvůli plodu je lepší počkat. Cvičení by mělo probíhat velmi nenásilně a pod dohledem vyškolených cvičitelek, které každou nastávající maminku hlídají, pomalinku ji navádí do pozic a zároveň je seznamují se zásadami kvalitního plného jógového dechu už od samého začátku.

Výhody jógy v těhotenství

  • Jednotlivé jógové pozice jemně uvolňují záda a kyčle, posilují nohy a prsní svaly. Napomáhají správnému držení těla, které je kvůli rostoucím bříšku (i prsům) obtížnější.

  • Skvělá jsou dechová a relaxační cvičení, na která byste se právě v těhotenství měly zaměřit, protože potom pomůžou při prodýchávání stahů.

  • Jedním z nejdůležitějších cvičení je posilování a následné uvolňování svalů pánevního dna. Od nich chceme, aby byly posílené, ale zároveň pružné a uvolněné, aby dítě mohlo snáze projít porodními cestami.

Jak často cvičit jógu

  • To je velmi individuální otázka. Nejlepší je cvičit každý den, přičemž kurzy jógy vedené cvičitelkami navštěvujeme alespoň jedenkrát týdně, aby byly naše případné chyby korigovány, a my pak v domácím prostředí uměly samy správně cvičit a dýchat.

Čeho se při cvičení jógy vyvarovat

  • Obecně by se dalo říct, že nevhodné jsou rotace, při kterých dochází ke stlačování břicha, dále pak hluboké záklony, posilování přímého břišního svalu, rovněž obrácené pozice, jako je třeba svíčka (při té se odkrvuje děloha a zatěžuje srdce), ale také polohy na břiše a delší výdrže na zádech.

  • Důležitá rada zní, nikdy nepřetěžujte své tělo a necvičte tak, abyste se cítila unavená, ale pouze tak, aby Vaše tělo bylo příjemně protažené.

  • Záleží vždy na Vašem aktuálním zdravotním stavu!

Teď už se stačí jen obléknout do příjemného oblečení (nejlépe z přírodních materiálů) a začít cvičit jógu. Jedinou pomůckou je přitom kvalitní jógová podložka.

Mrkněte taky na...