porod strachStrach z neznámého je naprosto přirozená věc. Ať už se jedná o porodní bolesti nebo strach z komplikací, které mohou nastat.  Porodní bolesti přežila každá z nás a motivace je veliká. Zanedlouho budete držet v náručí ten nejsladší uzlíček, za který malinko bolesti rozhodně stojí.

V dnešní době těhotné ženy vyhledávají informace o porodu od maminek, které si porod již prožily nebo na internetu. Tyto informace nejsou ale objektivní, protože každá žena si to prožívá jinak, každá má jinak silný práh bolestivosti a také každý průběh porodu je jiný.

Otázky spojené s nadcházejícím mateřstvím

Žena nemusí mít strach pouze z bolesti, ale také životní role, které ji čeká. V hlavě se jí rojí spoustu myšlenek. Budu zvládat novou roli maminky? Budu stíhat domácnost, partnera? Zvládnu vychovat správně své dítě? Jak poznám, co je pro něj nejlepší? Nebudu unavená, protivná na své okolí? Strach z porodu zkrátka souvisí i s osobností rodičky.

Jak tedy bojovat se strachem z porodu?

Pokud má rodička strach z porodu, rozhodně by si své trápení neměla nechávat pro sebe. Má-li žena normální průběh těhotenství a je zdravá, nemusí se ničeho bát. Porod začne spontánně, bez zásahu chemikálií, pak je velká pravděpodobnost, až 99,5%, že porod proběhne bez komplikací.

Informovanost rodiček je důležitá, ale nic se nemá přehánět. Je dobré se informovat například při předporodních kurzech, kde vám poradí odborníci a lidé, kteří se s těhotnými ženami a porody setkávají denně. Další možností je, koupit si nějakou pěknou odbornou knihu, kde najdete spousty otázek a odpovědí o porodu. Snažte se neptat na porody svých kamarádek, každá rodička to má jinak a poslouchat o 30 hodinovém porodu vám nic příznivého nepřinese.

Přizpůsobivost porodnic

V současné době je v českém zdravotnictví porodnictví velmi pokročilé, snaží se rodičce maximálně přizpůsobit a udělat ji tento velký životní zážitek co nejpříjemnější. V některých porodnicích se můžete cítit jako doma. Žena si může do porodnice přinést svůj porodní plán, kde může mít napsáno, jak si přeje rodit, v jaké poloze, volbu analgezie, zda bude u porodu otec nebo někdo jiný, zda si přeje žena u porodu studenty. Dalšími body v porodním plánu může být klystýr, dotepání pupečníku, přestřižení pupečníku otcem, bonding a podobně.

K porodnímu plánu se přistupuje tehdy, nedojde-li při porodu k nějakým komplikacím.

Roste počet „nepotřebných“ císařských řezů

K císařskému řezu se přistupuje, pokud je miminko otočeno koncem pánevním nebo při jiných komplikacích, kdy například dítě nespolupracuje a neposouvá se v porodních cestách. Některé ženy si ale přejí císařský řez, i když žádné komplikace nenastaly. Bojí se bolesti, a tak raději volí jizvu v podbřišku než přirozený porod. Jizva po císařském řezu bolí ale daleko déle a více než porod samotný. Mohou mít větší problémy s kojením, nejsou schopny se o své dítě dlouho po císařském řezu postarat. Je to operace, která je rizikovější jak pro matku, tak pro dítě, než zdraví fyziologický porod. Nebojte se bolesti, porodily milióny žen před vámi, takže vy to jistě zvládnete taky.

Mrkněte taky na...