tehotna zena

Slovem "neopakovatelné" by se dalo vyjádřit čekání na příchod svého potomka na svět. Zrození potomka je nejkrásnějším zážitkem v celém životě. Blížíte se ke konci těhotenství a přemýšlíte, jak si vlastně vychutnat poslední dny?

Nezapomeňte, že jsou to poslední dny, kdy máte čas jen a jen na sebe. Po narození už nikdy nebudete sama:-).

Nezapomínejte, že už miminko v bříšku reaguje na podněty z venčí. Zajisté sama zjistíte, že mimčo v bříšku pozná nervozitu u matky nebo například šťastné chvilky, které prožívá s nastávajícím tatínkem. Ke konci těhotenství je proto velmi důležité odpočívat a nabírat sílu nejen na porod, ale i na první dny strávené s miminkem. Jakmile se bude blížit onen očekávaný porod, opravdu se šetřete a dopřejte miminku v bříšku klidné společné chvilky.

Jak vás ovlivní rodičovství?

Jednou z největších změn ve vašem životě je právě rodičovství. Už nebudete mít zodpovědnost jen sama za sebe, ale už vždycky budete nejprve myslet na potomka a pak až na sebe. Ta obrovská zodpovědnost a bezmezná láska změní snad každou novopečenou maminku.

Využijte tedy opravdu každou volnou chvíli ještě před samotným porodem. Pokud stále pracujete, nezapomeňte si ohlídat včasný nástup na mateřskou. To teprve bude doba, kdy budete mít konečně čas. Čas na samu sebe, na přípravy pro miminko, pro odpočinek...
Čím dál více se doporučuje navštívit předporodní kurz, kde načerpáte spoustu užitečných informací a rad. Důležitý je také čas strávený se svými přáteli a přítelem/manželem.
I pro nastávajícího tatínka bude tato role úplně nová a někdy není na škodu si promluvit o případných obavách a dojmech, které mu může vaše těhotenství působit. Už nebudete jen "ty a já", ale budou z vás rodiče. A věřte, že to je ta nejtěžší role v životě.

V posledních týdnech se proto věnujte jeden druhému, kdy si můžete ještě bezstarostně zajít na večeři, do kina nebo odjet na dovolenou ve dvou. Ještě nemusíte řešit kojení, hlídat čas mezi jednotlivými jídly nebo shánět hlídání. Po porodu vás čeká těžká úloha, a to být rodiči. Na kino nebo večeři ve dvou nebudete mít ani pomyšlení:-).

Co je tedy dobré stihnout před porodem?

Možná jste od tohoto článku očekávala, že bude obsahovat soupis věcí do porodnice a podobně. Těchto informací je všude ale mnoho, proto se teď zaměříme především na vás.

  • Posezení s přáteli
  • Pravidelný čas strávený s partnerem
  • Kino, divadlo nebo oblíbený muzikál
  • Odpočinek ve formě dovolené
  • Masáž, kadeřnice, cvičení pro těhotné, kosmetika
  • Kvalitní odpočinek a spánek (to vám po narození potomka bude chybět asi nejvíce:-))

Nikde nenajdete jednotný seznam, co musíte stihnout, protože každá z nás má jiné potřeby, přání a priority. Nejdůležitější však je myslet sama na sebe.
A zase se neobávejte, porodem váš život ve dvou nekončí, jen nastává nová etapa života ve třech.

Mrkněte taky na...