Čekáte miminko a už teď pátráte po dětských nemocech a jejich příznacích? Máte doma malého drobečka a při zjišťování potřebných informací jste narazili na takzvanou šestou nemoc? Co to je, koho může šestá nemoc postihnout, jak se projevuje a jak dlouho šestá nemoc trvá?

 

Odpovědi na tyto otázky jsme Vám sepsali, abyste je měly pohromadě. Každý rodič se o své dítě bojí a to platí dvakrát tolik, když je dítě nemocné. Máte se bát šesté nemoci? Ptáte se, jestli může ohrozit dítě na životě? Ve většině případů je průběh nemoco bez jakýchkoliv komlikací. Jediné, an co si dávejte pozor, jsou febrilní křeče při vysoké horčce.

Co je šestá nemoc?

Jde o virové onemocnění způsobené lidským herpes virem 6 (HHV 6), které se nejčastěji přenáší slinami.

Příznaky a projevy šesté nemoci

Jedním z příznaků šesté nemoci je vysoká horečka, která může trvat tři až čtyři dny. Horečka se pohybuje kolem 40 stupňů Celsia, proto si dávejte opravdu pozor na možný výskyt febrilních křečí. V případě, že se u dítěte vyskytnou, ihned odvezte dítě do nemocnice na neurologické vyšetření.

Dalšími, avšak ojedinělými příznaky může být slabá rýma, lehce zvětšené křční uzlinky nebo mírný kašel.

Jakmile horečka klesá, většinou se do druhého dne objeví na tělíčku drobné narůžovělé skvrnky, což vyznačuje vyrážku. Vyrážka na zádech a hrudníku, poté se přidá i krk a končetiny. Není to nic vážného, vyrážka dokonce pacienta nesvědí a nejdéle do dvou dnů začne mizet.

Koho šestá nemoc postihuje?

Šesté nemoci se také často říká "nemoc starších kojenců a batolat", nejčastěji totž postihuje děti do dvou let věku. Touto nemocí však můžou onemocnět ojediněle i děti předškolního věku. Pokud jde o onemocnění dospělého, pak vězte, že i dospělý jedinec může velmi vzácně onemocnět šestou nemocí. U dospělého může dojít k záměně s mononukleózou a to díky bolesti v krku a zvětšeným uzlinám.

Léčba šesté nemoci

Na léčbě šesté nemoci není nic složitého. Postačí:

  • podávat léky při vysoké teplotě
  • dostatečný příjem tekutin (zvláště pak při horečce)
  • vyrážku ničím nemazat, odezní sama

Na antibiotika zapomeňte, tento druh léku průběh nemoci může naopak ještě komplikovat.

Šestou nemoc můžete porovnat s obdobnou nemocí, označovanou jako "pátá nemoc", o které se na našich stránkách také dočtete.

Mrkněte taky na...