Dlouho jsem přemýšlela, jestli vůbec budu schopná o tomto tématu někdy mluvit. Zamlklé těhotenství je v životě ženy jednou z těch nejhorších diagnóz. A kdo za sebou zamlklé těhotenství má, dá mi zajisté za pravdu!

Moje kamarádka, Petra Procházková, je majitelkou blogu Bizy-bee.com, který ráda navštěvuji, protože se v něm dozvím spoustu užitečných rad a tipů, a to nejen jako maminka. I díky tomu jsem se rozhodla o zamlklém těhotenství a následné revizi dělohy mluvit.
Vím, že rozhodně nejsem sama, kdo si tímto těžkým obdobím prošel, a proto ráda pomůžu těm čtenářkám, které mají zamlklé těhotenství a revizi dělohy čerstvě za sebou.

Plánované těhotenství a radost z pozitivního těhotenského testu

zamlkle-tehotenstviDoma mám již téměř tříletou dceru a je tak úžasná, že jsme se doma rozhodli naši rodinu rozšířit o dalšího člena. Netrvalo dlouho a přišla ta šťastná novinka - pozitivní těhotenský test. Co víc si přát, než oznámit těhotenství nastávajícímu tatínkovi na Štědrý den jako vánoční dárek. Radost byla obrovská.
Začali jsme plánovat, těšit se a po vánočních svátcích jsem se objednala na kontrolu ke svému gynekologovi. Každým dnem jsem na sobě začala pozorovat těhotenské nevolnosti, které jsem v prvním těhotenství nezažila. Přišel den kontroly a my jsme se nemohli dočkat krásně bijícího srdíčka na ultrazvuku. Podle kalendáře jsem byla v 7 týdnu těhotenství, a tak se dalo bijící srdíčko plodu očekávat.

Verdikt mého gynekologa byl však jiný. Zamlklé těhotenství, plod se nevyvíjel vůbec, tak jak by měl. V tu chvíli jsem měla pocit, že se mi zhroutil svět. Ještě ten den mě objednal na revizi dělohy, na kterou jsem byla objednaná již následující den. Absolvovala jsem předoperační vyšetření u obvodního lékaře a pak už domů za svou dcerkou.

Další den jsem podstoupila zákrok - revize dělohy a bylo po všem. Prázdno a bolavo. A slova, ono se to zase podaří byly jak bodnutí do srdce...Vždyť já si přála, aby to vyšlo už teď.

Z jakých příčin může dojít k zamlklému těhotenství?

Pokud jste i Vy prožila zamlklé těhotenství, pak jste určitě dlouho přemýšlela, proč se to stalo právě Vám. Co jste udělala špatně...
Ovšem příčin může být tolik, za které se nemusíte vůbec obviňovat! Zamlklé těhotenství nikdy nikdo zcela přesně nespecifikuje. Mohlo jít o genetickou vadu, imunologickou poruchu,infekci, ale i chromozomální vady, hormonální nevyrovnanost matky nebo sklon ke zvýšené srážlivosti krve matky, špatné krevní zásobení plodu či špatně se vyvíjející placentu.

Jak se řeší zamlklé těhotenství?

Jsou dva možné způsoby, a to:

  • Samovolný potrat - jde o víceméně přirozený jev, kdy se příroda sama postará o "špatný" zárodek, tělo ho vyloučí samo a není potřeba dodržet žádná další opatření
  • Revize dělohy - o "špatný" plod či zárodek se musí postarat lékař chirurgickým zákrokem zvaným kyretáž, tělo ho samo nedokáže vyloučit, po zákroku je třeba dodržet šestinedělí a snažit se být v psychické i fyzické pohodě

Zamlklé těhotenství je zcela náhodná záležitost a lze předpokládat, že se s největší pravděpodobností nebude opakovat. V případě opakování je třeba situaci řešit se svým gynekologem a pátrat, jestli nejde o nějaký závažnější zdravotní problém.

Kolik těhotenství končí zamlklým?

Statistiky hovoří jasně, ač ne zcela příznivě - až třetina pozitivních těhotenských testů končí právě zamlklým těhotenstvím. Mě osobně dokonce můj gynekolog sdělil, že to, že žena najde pozitivní těhotenský test je 50 procentní šance, že těhotenství bude v pořádku. Což jak sami uznáte, je děsivá statistika!

Chci Vám všem dodat odvahu a říct, že tolik bolesti se opravdu může projevit znovu radostí! V mém případě jsem poctivě dodržela šestinedělí, vyčkala jeden cyklus a začali jsme pokračovat v dalším snažení. Je pravda, že snažení už nebylo tak idylické a bezstarostné a pomohly nám ovulační testy. Následující měsíc na nás ale čekalo překvapení v podobě dvou čárek na těhotenském testu.
Momentálně jsem ve 12. týdnu těhotenství a nebudu tajit, že se každým dnem bojím, aby bylo vše v pořádku....Věřím ale, že jsem si své černé dny vybrala a mé těhotenství skončí porodem zdravého miminka.

Neházejte flintu do žita, myslete pozitivně a hlavně se pokuste nestresovat! Z vlastní zkušenosti vím, že je to složité, ale když budete chtít, JDE TO:-). Přeji hodně sil a štěstí!

Mrkněte taky na...