O této nemoci se často mluví jako o takzvaném "řídnutí kostí" a nejčastěji se vyskytuje u žen ve vyšším věku. Dle aktuálních statistik trpí osteoporózou zhruba 8% populace naší planety. Jen v České Republice jí dle odhadů trpí 800 000 lidí. V tomto článku se dozvíte něco více o tom, co to osteoporóza je, koho postihuje, a co dělat, aby jste se jí když už ne vyhnuli, tak alespoň snížili riziko, že Vás postihne. Na konci naleznete krátký dotazník, z něhož můžete aspoň přibližně zjistit, zda jste ohroženi osteoporózou i vy samotní nebo někdo z vaší rodiny.

 

 

Co je to osteoporóza?

Osteoporóza je onemocnění kostní tkáně vedoucí ke zvýšené křehkosti kostí, v jehož důsledků dochází u lidí trpících tímto onemocněním k četnějším zlomeninám. Název osteoporóza vychází z řeckých slov osteo, které znamená kost, a poros - otvor. Osteoporóza se projevuje bolestmi a vyšším rizikem zlomenin.

Osteoporózou může být postižena v postatě každá kost, ale nejčastěji dochází ke zlomeninám v oblasti krčku kosti stehenní a těl obratlů. Toto poškození obratlů často má za následek snížení tělesné výšky, změněné vzájemné postavení a hlavně nepříjemnou bolestivost.

Během svého života utrpí osteoporotickou zlomeninu každá třetí žena a každý pátý muž. Podle různých statistik do roka zemře po osteoporotické zlomenině až 16% šedesátiletých, a až 30% sedmdesátiletých pacientů. 30 až 40% postižených zůstane pro nepohyblivost nebo jiné následky trvale invalidní.

Léčba osteoporózy je dlouhodobá záležitost, a působí spíše jen jako zastavení dalšího rozvoje onemocnění. Pokud není osteoporóza včas rozpoznána a léčena, může vést v důsledku opakovaných zlomenin až k invaliditě.

Co způsobuje osteoporózu?

Osteoporóza je nejčastěji způsobena nedostatkem vápníku v těle a zvýšeným odbouráváním kostní tkáně při nedostatku fyzické zátěže. Souvisí se životním stylem a s věkem, ale může být i následkem dlouhodobé nehybnosti, léčby kortikoidy nebo některých vzácnějších metabolických chorob.

Rizikové faktory osteoporózy

Mezi rizikové faktory osteoporózy patří například nedostatek pohybové aktivity, kouření cigaret nebo pití alkoholu ve zvýšené míře.

Prevence osteoporózy

Osteoporóze se díky bohu dá dobře předcházet a nejde o nic závratného.

Stejně jako u většiny nemocí i zde lze nalézt větší či menší podíl tzv. zevních a dědičných faktorů. S dědičností toho pravda moc nenaděláme, ale o to více můžeme udělat k omezení vnějších vlivů.

Ačkoviv tato choroba postihuje hlavně starší lidi, nejlepší je začít s prevencí už v dětství tím, že si vytvoříte co největší zásobu minerálních látek nutných k výstavbě kostní tkáně.

Důležitý je dostatečný příjem vápníku v potravě, tj. zejména v mléčných výrobcích, dále i hořčíku a vitamínů D, C a K. Vzhledem k tomu, že fosfáty vážou ionty vápníku a tím zabraňují jejich vstřebávání do organismu, je nutné se vyhýbat pokrmům, které fosfáty obsahují.

Významnou roli hraje i častý aktivní pohyb, který je ovšem prevencí nejen této choroby, ale i kardiovaskulárních nemocí a obezity. Dle některých studií jsou vhodné sporty, kde se střídá vytrvalostní a rychlostní pohybová složka. Podle jiných je vhodná např. turistika, a to vzhledem k poměrně snadnému provozování tohoto sportu a vzhledem k nižšímu riziku úrazů v porovnání s například adrenalinovými sporty.

V neposlední řadě je nutné poukázat na lékovou prevenci. U žen může pomoci podávání pohlavních hormonů,a to zejména při předčasném přechodu a v období následném.

Příznaky osteoporózy

Jak poznat, že osteoporóza hrozí právě Vám? Osteoporóza bohužel není doprovázena typickými příznaky, takže diagnózu nelze určit pouze na základě našich osobních zdravotních problémů. I tak Vás ale výskyt některých rizikových faktorů spolu s osobními zdravnotními těžkostmi může lékaře přivést na stopu, která vede k včasné diagnóze.

Častou nápovědou bývají následující faktory:

  • zlomeniny kosti stehenní v krčku;
  • již prodělané zlomeniny, pokud síla způsobující úraz byla malé či zanedbatelné velikosti;
  • nedostatek pohybové aktivity třeba i při jiných závažných onemocněních;
  • snížení tělesné výšky o více než 3 centimetry;
  • nadměrné pití alkoholu (2 a více sklenek vína za den, 2 a více piv apod.);
  • nadměrné kouření cigaret (více než 20 denně);
  • léčba kortikoidy (prednison,  apod.);
  • u žen pak časný přechod (menopauza, klimakterium) tedy konec reproduktivního věku před 45. rokem.

Z výše uvedených údajů lze vyvodit skutečnost, že osteoporóza je onemocněním, jehož diagnostika je založena na skládání drobných "informačních střípků". Výsledný obraz mozaiky tak může být zaměněn s jiným, podobně vypadajícím onemocněním, které se může jevit stejně na první a možná i druhý pohled. V případě podezření na osteoporózu je nutné se poradit s vaším praktickým lékařem nebo gynekologem.

Denzitometrie

Denzitometrie skeletu je vyšetření, které se používá ke stanovení hustoty kostní tkáně a k určení množství minerálů v kostech. Toto vyšetření je bezbolestné a podobá se rentgenovému snímání. Provádí jej lékař na specializovaném pracovišti. Více informací o denzitometrii...

TEST: Hrozí Vám osteoporóza?

Pokud si na některou z následujících otázek odpovíte ano, měli byste navštivit lékaře, který na základě vyšetření včetně denzitometrie stanoví diagnózu.

1. Utrpěl některý z Vašich rodičů zlomeninu krčku stehenní kosti v důsledku malého násilí nebo pádu?

2. Utrpěl/a jste vy nějakou zlomeninu následkem malého násilí nebo pádu?

3. Užíval/a jste někdy celkově kortikosteroidy (prednison apod.) po dobu delší než 3 měsíce?

4. Snížila se Vaše výška o více než 3 centimetry?

5. Trpíte častými průjmy (při onemocněních zažívacího traktu jako jsou celiakie nebo Crohnova choroba)?

6. Pijete často přes míru?

7. Kouříte více než dvacet cigaret denně?

8. Nastala u Vás menopauza (přechod) před 45. rokem věku?

9. Přestala jste někdy menstruovat na dobu delší než 12 měsíců z jiného důvodu než je těhotenství nebo menopauza?

10. Trpěl jste někdy impotencí, ztrátou libida nebo jinými přiznaky hladiny testosteronu?


Související články

Horečka uzdravuje - proč není dobré srážet teplotu

Jak se zbavit dudlíku?

Dětské nemoci: Aftózní stomatitida

Jak přimět dítě k čištění zubů

Jak naučit dítě na nočník

Očkování proti žloutence typu A

Výtok z pochvy - příčiny, léčba a prevence

Mrkněte taky na...