Leze vám to někdy na nervy a trochu si s tím nevíte rady? Tady je pár tipů, jak to lépe zvládnout.

Vícenásobní rodiče znají každodenní šarvátky svých dětí. Jak k nim ale přistupovat a reagovat na ně, to už tak jednoduché není.

Pnutí mezi sourozenci

Vaše úmysly pro zplození druhého a dalšího dítěte jsou jasné – pořídit dítku parťáka do života, na kterého se bude moci kdykoliv spolehnout a mít se v životě o koho opřít. Jenže realita může být pak někdy úplně jiná. Nespočet sourozeneckých hádek a šarvátek vás občas tak vykolejí, že sourozeneckou lásku hledáte velmi obtížně. Nebojte ale, ta láska tam je!

Podle výzkumu je vztah mezi sourozenci silnější dokonce než s rodiči, předčí i ostatní přátelství a lásky. Zpravidla jde o nejdelší a nejsilnější vztah v životě daného jedince. A může se jednat o silný emočně významný vztah jak negativní, tak pozitivní.

Další výzkum pocházející z Ameriky dokázal, že blíže k sobě mají sourozenci s maximálním věkovým rozdílem 4 let. Více rivality a soupeření můžete pozorovat u dětí stejného pohlaví, avšak nutně to neznamená, že sourozenci opačného pohlaví se mají raději.

Sourozenecké vztahy ovlivňují i vztahy s rodiči

Z řady výzkumů také vzešlo to, že než na pohlaví nebo věku záleží na temperamentu dítěte. Emotivní, akční a temperamentní děti mají více sklony k hádkám.
Ale velký význam v sourozenecké lásce má i vztah k rodičům. Má-li dítě dobré vztahy s rodiči, pak i vztahy mezi sourozenci jsou silné, klidné a dobré.

Nezapomínejte, že je zcela normální když mají děti rozdílné názory, ze kterých může vzniknout dohadování. Vymezují si tím své hranice a tvoří si svou hierarchii. Nepřesahuje-li to únosnou mez (agresivita až šikana), pak jde o normální chování. Však i vy se čas od času se svým partnerem nepohodnete a vyměníte si názor, ovšem vy už umíte své emoce trochu ovládat.

Pár tipů, jak zvládnout konflikty mezi sourozenci

Pokud vy jako rodič vidíte, že do konfliktu nebo hádky už musíte vstoupit, pak zkuste následovné:

  • Perou-li se, roztrhněte je od sebe a řekněte, že vítězí oba.
  • Vyhlašte polštářovou bitvu, do které se třeba taky zapojte.
  • Trefná je i někdy věta: Tak už se poperete?
  • Když se nemůžete dohodnout, tak si tu danou věc vezmu já.
  • Jeden chce to a druhý to? Pak si hodíme korunou, výherce bude se svým požadavkem první a druhý sourozenec bude vybírat příště
  • Nezapomínejte na oceňování a všímaní si i maličkostí, které dělá sourozenec pro toho druhého. Vidím, jak jsi trpělivá/vý, když čekáš na vrácení své hračky.....Slyšela jsem, jak jsi ségře krásně vysvětlila, že má boty naopak…atd.

Být rodič je snad ta nejtěžší disciplína v životě, zvláště pak máte-li více dětí. Nicméně, jak se říká, trpělivost plody přináší.

 

Mohlo by Vás také zajímat