antikoncepce maminky

Požadavky maminek na antikoncepci bývají často ovlivněny shonem, který okolo dítěte či dětí panuje. Které metody dokážou splnit jejich přísná kritéria?

 

Párkrát se mi stalo, že jsem si v ranním kolotoči s dětmi zapomněla vzít antikoncepční pilulku. Stalo se pro mě obtížným myslet pravidelně na braní pilulky nebo se při každém nákupu zásobit kondomy,“ svěřila se mladá maminka Šárka a dodala: „Zkoušela jsem hledat na internetu, jaká antikoncepce by pro mě byla nejvhodnější a objevila jsem antikoncepční náplasti. Poptala jsem se svého gynekologa a ten mi je také doporučil.

Transdermální antikoncepce je určená pro aktivní ženy, které chtějí být spolehlivě chráněny po celý týden, kdy mají náplast aplikovanou. Výhodou této metody je, že hormony jsou dávkovány rovnoměrně a organismus není vystavován výkyvům. Putují rovnou do krve, proto je tato metoda mnohem šetrnější k trávicímu traktu, je vhodná i pro osoby s intolerancí laktózy a vstřebávání neohrozí případné zažívací potíže,“ popsala nám princip fungování gynekoložka MUDr. Kamila Nouzová.

Transdermální hormonální náplast se aplikuje pouze jednou za 7 dní a snižuje se tak riziko, že na pravidelné užívání zapomeneme v momentě, kdy jsme v časové tísni a myslíme hlavně na potřeby dětí. U uživatelek náplastí je podle studie provedené v rámci projektu predikce spotřeby a potřeby perorálních kombinovaných hormonálních kontraceptiv v období let 2015 – 2030 firmou Infopharm v roce 2014 o 40 % nižší riziko, že opomenou nebo zpozdí datum výměny ve srovnání s jinými antikoncepčními formami. Ale pozor, transdermální metoda antikoncepce není vhodná pro maminky, které ještě kojí!

Pokud se používá náplast správně, nehrozí její odlepení. Zároveň neomezuje ženu ani ve sportovních a relaxačních aktivitách, jako je návštěva bazénu, sauny a podobně. Na druhou stranu, pokud se žena rozhodne otěhotnět, jednoduše s aplikací přestane a může začít zkoušet štěstí okamžitě.

Klíčové požadavky maminek na antikoncepci

  • Spolehlivost - Pokud žena neplánuje znovu brzy po porodu otěhotnět, je lepší se vyhnout metodám, jako je výpočet plodných a neplodných dnů či přerušovaný styk a volit spolehlivější metody.
  • Dostupnost a frekvence užívání – Všichni víme, že mateřská dovolená není zrovna dovolená, ale pěkný frmol. Pokud nemusíte myslet na to, že si máte vzít každý večer antikoncepční pilulku nebo zda se v domácích zásobách vyskytuje dostatek kondomů, je to k nezaplacení.
  • Snadnost použití – Příprava některých antikoncepčních potřeb, jako je třeba pesar, několik hodin před „akcí“ dokáže pěkně zdržet a otrávit. Nemluvě o tom, že může dítko potřeby najít a začít je dost podrobně zkoumat.