dudlikZaložit fungující rodinu je nejtěžší úděl na světě. Možná ještě těžší je udržet rodinu pohromadě po celý život. Proto je pro spoustu z nás plánování velmi důležité.
Jakmile se vám narodí první potomek, nevíte kde vám hlava stojí. Chcete být přeci ten nejlepší rodič na světě a zvládat péči o něj na jedničku.

Když se vám konečně denní režim urovná a zvládáte to s přehledem, začnou se rodinní příslušníci i kamarádi vyptávat, kdypak asi budete chtít dalšího potomka... Nejprve odpovíte, že se chcete naplno věnovat svému prvorozenému dítku, ale později ve vás ta otázka začne "hlodat". Kdy je vlastně ideální doba pořídit si druhého potomka? Existuje ideální rozdíl mezi dětmi?

Neexistuje správná odpověď

Každý z nás je originál a každému vyhovuje něco jiného. To samé platí o věkovém rozdílu mezi sourozenci. Začnete-li se vyptávat ve svém okolí na zkušenosti rodičů, kteří mají více dětí, pak vám každý bude vyprávět svůj příběh. Někdo nedá dopustit na věkový rozdíl jednoho roku, jiný měl děti po roce a půl až dvou a někdo oroduje za věkový rozdíl 3 až více let.

Důležitá rada pro vás, nedejte se omámit okolím. Je jen na vás, jak si svůj život naplánujete. Udělejte si čas a na danou situaci se podívejte ze všech stran. A to nejen samy, ale i se svým partnerem a popřípadě i starším sourozencem. Příchod dalšího dítěte do rodiny určitě zamíchá životem všech členů domácnosti.

Jak se správně rozhodnout?

Jak jsme již zmínili, ideální hranice neexistuje. Každému vyhovuje něco jiného. Sepište si na papír, co vás vede k rozhodnutí pro dalšího potomka a čeho se naopak obáváte. Pro příklad, někoho může ovlivňovat fakt, že:

  • má malý byt, kam by se další dítě nevešlo
  • každý měsíc sotva vyjde s penězi
  • jít z plín do plín není ideál
  • čím dřív, tím k sobě budou mít děti blíže (pozor, není to pravidlo)
  • se mateřství odbyde na jednou
  • atd

Každý má své pro a proti. Samy se přesvědčíte, že jakmile uvidíte své argumenty napsané na papíře a projdete je se svou rodinou, bude vám hned lépe. Jde o váš život a o vaši rodinu, proto se do ničeho nenechte nutit. A pokud se rozhodnete, že chcete děti co nejblíže k sobě, jděte do toho:-).

Mrkněte taky na...