Pokud se váš termín porodu blíží, nebo jste ho již překročily, možná začínáte být trochu neklidná a uvažujete o tom, jak si trochu "pomoct". Možná byste dala přednost nějakému "přirozenějšímu způsobu" vyvolání porodu než tomu umělému vyvolání, které se provádí v nemocnici, protože jste o něm slyšela různé věci a chcete prostě rodit přirozeně.
V tomto článku se dozvíte více o alternativních metodách vyvolání porodu, ale i o indukci porodu v nemocnici.
Běžné těhotenství trvá čtyřicet týdnů plus mínus dva týdny počítáno od prvního dne poslední menstruace. Je jasné, že pro určení zda přenášíte je důležité určení samotného termínu porodu. 100% jistotu máte jen u umělého oplodnění, kdy víte na den a hodinu přesně, kdy došlo k početí. Pokud vám byl proveden v prvních dvanácti týdnech ultrazvuk, a termín jím určený nesouhlasil s tím určeným podle data menstruace, je možné ještě v porodnici termín porodu přepočítat a posunout, a pak se lze řídit tím ultrazvukovým termínem porodu.
Jak jistě víte, výživu miminka v děloze zabezpečuje placenta, která má mimo to i jiné funkce jako je zásobování miminka kyslíkem a odvodem kysličníku uhličitého, vylučování odpadu metabolismu a dodávání hormonů. Jednoduše řečeno, miminko potřebuje placentu ke svému životu. Bohužel je funkce placenty časově omezena a to na max. 42 týdnů. Placenta časem stárne a objevují se na ní tzv. infarkty, když se některá céva uzavře a část placenty odumře a tudíž nemůže plnit svou funkci. Pokud by tedy těhotenství neskončilo, placenta by postupně přestala plnit svou funkci. Miminko by nejdříve přestalo růst, protože by se mu nedostávalo živin, ale pořád by ještě mělo přísun kyslíku. Časem by placenta přestala zabezpečovat i tuto funkci a proto je nutné, aby žena porodila do dvou týdnů od termínu porodu.
Přenášení představuje pro miminko vyšší rizika, proto jsou nutné častější kontroly. V týdnu 40+0-41+0 můžete tedy počítat se dvěma kontrolami včetně natočení CTG (kardiotokografu - srdeční frekvence miminka). Během první kontroly po termínu, je-li to možné, se provádí tzv. Hamiltonův hmat, jehož účelem je pomoci porod vyvolat. Pro maminky je často bohužel nepříjemný. Při poševním vyšetření, je-li hrdlo otevřené alespoň pro prst, se lékař pokusí prst zavést co nejhlouběji a následně „odloupnout“ vak blan od děložní stěny. Tím by mělo dojít k vyplavení tkáňových působků, které mají pozitivní vliv na spouštěcí mechanismus porodu, tzv. prostaglandinů.
Pokud jste již překročily termín porodu a lékař vám dal posledních pár dní či hodin před umělým vyvoláním porodu, můžete si zkusit pomoci alternativně. Vyzkoušejte některou z těchto mnohdy účinných a šetrných metod vyvolání porodu:
Pokud je vaše děloha připravená na porod, teplá koupel by ji měla uvolnit a prohřát, a tím spustit samotný porod případně jej uspíšit.
Sperma obsahuje přirozené prostagladiny, které stimulují kontrakce. Ovšem opět jen tehdy, je-li organismus těhotné ženy na porod připraven. Proto se nemusíte bát se milovat i v tak pokročilém stupni těhotenství. Miminko tím nijak neohrozíte. Máte-li občasné a slaboučké kontrakce, je tento způsob ideální. Při použití této metody je dobré, jestliže je nastávající maminka silně vzrušena, protože tak vylučuje i ona větší množství prostaglandinů potřebných k vyvolání porodu.
Tuto metodu mi doporučil jako spolehlivou i sám můj porodník, tak pracujeme na tom. Když už nic, může to být poslední sex na nějakou dobu (min. šestinedělí), nebolí to a ze všech alternativních metod půjde zřejmě o tu nejpříjemnější.
Stimulace prsních bradavek je metodou vyvolání porodu známou po spoustu generací, a porodní asistentky ji považují za velmi účinnou. Masáž bradavek se provádí takto: dvě až tři minuty si silně třete obě bradavky, poté si dejte tak tři minuty přestávky a potom celý postup zopakujte. Toto dráždění bradavek obvykle vyvolává děložní kontrakce. Je-li děloha připravená na porod, kontrakce by měly nastat do půl hodiny.
Půst a klystýr jsou považovány za účinnou a velmi šetrnou metodu k vyvolání porodních kontrakcí. Pomocí sady na klystýr, kterou lze dostat v lékárnách, si uděláte doma klystýr, a poté celý den nejíte, zato dostatečně pijete - za hodinu byste měla vypít aspoň 3 dcl vody. Klystýr s teplou vodou povzbuzuje pohyby střev, na které pak děložní svaly reagují silnějšími stahy.
Pupalkový olej má výborný vliv na ženské orgány a pomáhá i při porodu. Měla byste jej užívat tři týdny před porodem, a to 2 lžičky denně.
Další metodou vyvolání porodu je pití kořeněného čaje, který si připravíte z malého zázvoru, 1 polévkové lžíce sporýše lékařského, 12 kusů hřebíčku a 1 kusu skořicové kůry. To vše přelijte 1 litrem vroucí vody a nechte vylouhovat 30 minut. Pak sceďte a popíjejte po doušcích během celého dne.
I aromaterapie, tj. použití vonných silicí je považována za účinnou metodu vyvolání porodu. Můžete si připravit masážní olej na masáž podbřišku z 5 lžic mandlového oleje, 2 kapek 100% éterického oleje ze skořice, 2 kapek 100% éterického oleje ze zázvoru, 2 kapek 100% éterického oleje z hřebíčku a 2 kapek 100% éterického oleje z verbeny. Za účinnou je považována i min. 15minutová horká koupel s přidáním 5 lžic mléka a 4 kapek 100% éterického oleje z levandule.
Mezi jednu z nejstarších babských rad patří fyzická námaha, úklid - tedy mytí oken, kompletní gruntování, mytí schodů či naopak chození po schodech, apod. Samozřejmě pokud máte normální fyziologické těhotenství.
Od 42. týdne těhotenství vám budou prováděny kontroly včetně CTG každý druhý den, pokud je vždy vše v naprostém pořádku. Pokud ne, budete přijata do nemocnice a směřována k porodu.
Postup při vyvolávání porodní činnosti se liší podle toho, zdali se provádí ve vypočteném termínu porodu, nebo před ním, a podle otevření hrdla dělohy. Je-li děložní hrdlo v termínu dostatečně otevřené, často stačí jen uměle protrhnout vak plodových obalů. Když odteče plodová voda, nalehne hlavička na dolní část dělohy a vyvolá děložní kontrakce. Pokud jsou kontrakce slabé, je možné je zesílit hormonem oxytocinem, který se podá z infúze do žíly matky.
Je-li děložní hrdlo uzavřené, podávají prostaglandiny. Ty způsobí jak otevření hrdla dělohy, tak i vyvolání kontrakcí dělohy (viz níže).
U nás se obvykle deset dní po termínu provádí vesměs ambulantně tzv. oxytocinový zátěžový test (OZT). Oxytocinový zátěžový test je hodinové vyšetření, při se stále sleduje CTG miminka: nejdříve se dvacet minut točí kardiotokograf, pak Vám do žíly aplikují malou zvyšující se dávku hormonu oxytocinu, který za normálních okolností vyvolává kontrakce a tedy porod. Poté znovu dvacet minut CTG. Tento záznam pak zhodnotí lékař, který sleduje jednak samotný CTG záznam, ze kterého pozná, že placenta již nefunguje zcela ideálně. Dále sleduje, zda oxytocin vyvolal nějaký děložní stah. Pokud ano, znamená to, že je děloha na hormon dobře citlivá a že by případné vyvolání porodu mohlo být úspěšné. V případě úspěšného testu na samotnou kontrakci reagovalo samotné miminko. V případě, že je CTG záznam normální a na případnou kontrakci miminko reagovalo dobře, pošlou vás ještě domů. Test je negativní, tedy se stahy neobjevily, ale CTG záznam miminka je v pořádku. Jako suspektní označujeme výsledek testu, když na kontrakci miminko reaguje nedobře, a to by si vás již nechali pod lékařským dohledem. Vedlejším efektem OZT bývá často podráždění dělohy oxytocinem, které během 1-2 dnů vyvolá samotný porod.
Pokud neporodíte ani 12 dní po termínu, většina porodnic vás již pozve k vyvolání (indukci) porodu. Liší se to v jednotlivých porodnicích, ale záleží také na konkrétním nálezu na děložním hrdle. Pokud je hrdlo otevřeno pro prst či více v celé délce, dá se předpokládat, že vyvolání porodu bude rychlé a lze počkat s přijetím k hospitalizaci až na samotný den 42+0.
Jestliže je ale hrdlo tuhé, zcela uzavřené, je hospitalizace v den 41+5 nutná. V takovém případě by se měla zahájit tzv. preindukce, tedy příprava děložního hrdla. Preindukce i samotné vyvolání porodu se provádí prostaglandiny. Nejčastěji se k tomu používají tablety, ale existuje i gel nebo napuštěné vlákno. Při preindukci vám zavedou prostaglandiny do poševní klenby, do blízkosti hrdla - nikoliv přímo do něj, protože je uzavřeno. Tím by hrdlo mělo „dozrát“ a alespoň částečně se otevřít. Potom lze přistoupit k samotné indukci, tedy zavedení prostaglandinů přímo do děložního hrdla či pod vak blan. Předpokladem toho je natočené CTG, které je zcela v pořádku. Obvykle do hodiny začnou kontrakce. Hodinu po zavedení prostaglandinů se točí kontrolní CTG záznam sledující reakci miminka. Může se stát, že po hodině budete mít opravdové kontrakce, ale přitom se nijak nemění nález na děložním hrdle. Ten se totiž může začít měnit až po delším čase, řádově i hodinách. Někdy po pár hodinách kontrakce ustanou a postup se musí další den, po té co si maminka odpočine a nabere nové síly, zopakovat. Proto mají maminky, které zažily vyvolání porodu, pocit, že rodily i několik dní. U přirozeného začátku porodu jsou kontrakce nejprve jen sem tam a slabé, a postupně se interval mezi nimi zkracuje a jejich intenzita se zvyšuje. U indukce jsou rovnou kontrakce intenzívní a ještě velmi časté. Jinak to ale bohužel zatím dnešní medicína neumí.
Když po 2-3 dnech nedojde přes indukci k porodu, ukončuje se těhotenství císařským řezem, jinak to bohužel nejde.
Někdy je třeba porod začít vyvolávat dříve než 41+5 (42+0). Jde o tyto situace:
roste krevní tlak maminky
opakovaně není CTG záznam miminka zcela ideální
objevují se známky stárnutí placenty na ultrazvuku
preeklampsie matky
po odtoku plodové vody na konci těhotenství, když se do obvyklých 12 až 24 hodin po předčasném odtoku samovolně nerozvine činnost dělohy; dítěti totiž jinak hrozí infekce
když je miminko příliš velké
když miminko přestane růst, apod.
Zvláštní skupinou matek jsou diabetičky, které musí porodit před termínem, protože u nich placenta stárne rychleji a riziko odumření plodu po termínu je vysoké.
V časnějších stadiích těhotenství se porod uměle vyvolává po odumření plodu anebo při umělém ukončení těhotenství z genetických nebo zdravotních důvodů.
Vyvolání porodu se podobá i tzv. „provokace“ porodu. Provokace porodu se provádí, když vám odteče plodová voda, ale kontrakce se ani po cca 24 hodinách samy neobjeví. Zde se podle nálezu postupuje buď stejně jako při indukci (je-li hrdlo uzavřeno), ale častěji dostanete infuzi do žíly přímo s oxytocinem.
Celostnimedicina.cz: Alternativní způsoby vyvolání porodu
MUDr. Radka Vetešníková - Koubová: Přenášení a vyvolávání porodu
Doc. MUDr. Antonín Pařízek, CSc.: Umělé vyvolání porodu
Rh-faktor negativní a jeho vliv na těhotenství
Jak ovlivnit pohlaví dítěte před početím?
Jak vzniká vícečetné těhotenství
12 věcí, které Vám usnadní otěhotnění
Jak poznat mimoděložní těhotenství?