domácí chlebaDovolte mi, abych se s vámi podělila o vlastní recept na domáci pšenično-žitný chléb bez éček.

Vychází z mého prvotního testu chleba podle Ládi Hrušky, ale podařilo se mi několikadenním testováním jednak ještě zlepšit chuť a jednak výrazně zkrátit dobu kynutí a celkové přípravy. Namísto 3 dávek hladké mouky používám dvě hladké a 1 žitnou a můj chleba nekyne 18 hodin, ale jen 4 hodiny. Když si tedy chleba zaděláte v poledne, k večeři už si můžete pochutnávat na čerstvém chlebu.

 

INGREDIENCE

  • 2 hrnky hladké mouky (já používám 400 ml hrnky)
  • 1 hrnek žitné mouky jemně mleté
  • 1,5 hrnku teplé (ne horké) vody
  • 1 sušené kvasnice (ne čerstvé, chleba pak smrdí po kvasnicích. Mně se osvědčily kvasnice z Alberta značky RUF. Kamarádka to zkoušela z Oetker a prý jí tolik nevyskočil)
  • 2 lžičky soli (ne vrchovaté)
  • 3 lžičky celého kmínu
  • hrst slunečnicového semínka nebo jiného, které vám chutná - není nutné

POSTUP

Smíchejte všechny ingredience v míse (já to dávám hníst do robota, ale stačí to i dobře promíchat vařečkou). Mísu je pak třeba přikrýt igelitem - buď igelitovou fólií nebo já dávám celou mísu do klasické mikrotenové tašky za korunu, kterou Vám dají třeba v Albertu či Tesco. Jde o to, aby těsto neokoralo při kynutí. Nechte kynout 3 hodiny.

Po 3 hodinách by mělo být těsto na vrcholu nádoby, krásně probublinkované. Je trochu řidší než byste čekaly, ale neděste se, o to bude pak chleba nadýchanější. Vylejte jej na hodně pomoučený vál a několikrát přeložte shora dolů a zleva doprava. Vytvarujte bochník a dejte kynout do pomoučené ošatky. Je v tom opravdu rozdíl oproti kynutí na běžném válu, takže doporučuju zainvestovat ty dvě stovky do PEDIGOVÉ ošatky. V ošatce pak těsto nechte ještě hodinu kynout jen pod utěrkou. Pořádně jej před vložením do ošatky pomoučete, aby se vám k ošatce nepřilepilo a pak se chleba při přemísťování na pekáč neroztrhal.

Troubu rozehřejte na 250 C a dejte do ní rozpálit pekáč (máte-li litinový pekáč, doporučuju ten, ale jde to i ve skleněné zapékací míse). Je to důležité, aby se chleba nepřilepil. Jednou jsem ho v rámci testů dala do srnčího hřbetu a v něm ho pak dala do trouby. Poté jsem ho musela vysekávat nožem :-)

Aby vám chleba při přesunu na rozpálený pekáč neklesl nebo se neroztrhal, ustřihněte si kus pečícího papíru, přeložte si ho přes vrch ošatky, pak ošatku otočte, a opatrně na něj chleba vyklopte. Na pečícím papíře ho pak vložte do rozpáleného pekáče a ihned vložte do trouby. Nepřikrytý pečte nejdříve 5 minut na 250 C a pak snižte teplotu na 220 C a pečte ještě 30 minut.

To, že je chleba hotový poznáte, když ho otočíte a zaklepete na něj. Hotový chleba vydává takový dutý zvuk.

Vyjměte chleba z pekáče a nechte ho zchladnout, než ho budete krájet. Kdybyste ho začali krájet horký, potrháte si střídu.

Chleba uchovávejte v utěrce a mikrotenové tašce. Utěrka pohltí vlhkost, takže vám nezplesniví a měkký a výborný vydrží 3 dny, bez toho, aby měl tu pachuť, co má kupovaný chleba už druhý den. Kdyby byl jen v utěrce, tak už druhý den není tak měkký, ale pořád bude moc dobrý. U nás obvykle půlka zmizí už během jednoho večera. je tak výborný, že prostě dlouho nevydrží :-)

Vyzkoušejte ho a podělte se s ostatními v komentářích pod článkem!


Recepty z kuchyně Bizy-bee