mrkvový salátAž si připravíte tento salát a ochutnáte jej, rychle půjdete do obchodu nebo na zahrádku a přinesete si další mrkev do zásoby, protože se k němu jistě další den zase vrátíte.

Mrkvový salát - co budeme potřebovat?

mrkev - na jednu porci doporučujeme 3 - 4 mrkve
dýňová semínka - menší hrst
olej - slunečnicový nebo jiný nasládlé chuti
rozinky nebo goji

Mrkev najemno nastrouháme, přidáme dýňová semínka a zakápneme olejem. Množství oleje přidáme podle vlastního uvážení a chuti. Dále přidáme rozinky nebo goji. Rozinky stačí opláchnout v teplé vodě (ideálně použijeme nesířené), protože v salátu samy nabobtnají a změknou. Pokud místo rozinek použijete goji (kustovnice čínská), pak doporučujeme bobule předem spařit horkou vodou, aby lépe nabobtnaly a změkly. Salát poctivě promícháme a necháme zaležet. Opravdu doporučujeme nechat odležet alepoň několik hodin, protože tím dojde ke krásnému provázání chutí a zvýraznění celého salátu. Nicméně ze zkušeností víme, že takto připravený salát nevydrží déle než 10 minut. Dobrou chuť!

Mrkev
Obsahuje mnoho vitamínů, z nichž nejvýznamnější jsou beta karoteny, je bohatá na vlákniny a antioxidanty. Z beta karotenu vzniká vitamín A, který je rozpustný v tucích, proto je dobré kombinovat syrovou mrkev s oleji.

Dýňová semínka
Obsahují železo, měď, hořčík, mangan a fosfor. Pomáhají snižovat hladinu cholesterolu díky obsahu fytosterolů. Předchází depresím, chrání před osteoporózou, zabraňují usazování ledvinových kamenů. Jsou zdrojem vitamínů B.

Slunečnicový olej
Při výrobě tohoto oleje je nejčastěji dosahováno největšího podílu kyseliny linolové (déle obsahuje k. stearovou, k. palmitovou a k. olejovou). K. linolová patří mezi omega-6-mastné kyseliny, které jsou důležitou živinou a jejichž nedostatek způsobuje vypadávání vlasů, špatné hojení a dehydrataci pokožky. Slunečnicový olej je zdrojem vitamínu E.

Rozinky
Zaženou chuť na sladké a dodají energii. Ta se uvolňuje pomaleji, takže je efektivnější než u "rychlých cukrů". Obsahují velké množství vlákniny, železo a antioxidanty. Mezi nejvýznamější antioxidanty patří resveratrol - přispívá ke snížení hladiny cholestrolu a má protinádorové účinky.

Goji
Obsahuje aminokyseliny, zinek, železo, vápník a selen. Její červená barva je známkou vysokého obsahu betakarotenu (vyššího než u mrkve). Je také zdrojem antioxidantů, podporuje imunitní systém, zlepšuje funkci jater.

Příznivé účinky jednotlivých složek salátu jsme uvedli neúplně. Ale jen to málo, co si můžete přečíst, Vás jistě bude inspirovat k přípravě tohoto skvěle chutnajícího salátu. Dodá Vám energii, vitamíny, minerály a zažene hlad!

Recepty z kuchyně Bizy-bee