Chtěli byste upéct chleba tak, jak jej pekly už naše babičky, tedy tradičním způsobem pomocí kvásku, ale nevíte, jak na to? Základem je vypěstovat si doma svůj kvásek. Rádi Vám při tomto prvním kroku poradíme.
Co budete potřebovat:
vysokou sklenici (např. sklenice na zavařování 0,7 l)
pšeničnou hladkou mouku
převařenou vodu
- V dobře umyté a vysušené sklenici si smíchejte 50 g pšeničné mouky a 50 g převařené vychladlé vody, vznikne Vám tak hustá kaše. Sklenici přikryjte např. alobalem a dejte ji na teplé místo bez průvanu. Večer nezapomeňte kvásek dobře zamíchat. Ve sklenici se už začínají tvořit vzduchové bubliny a materie začíná řídnout.
- Kvásek ve sklenici tzv. přikrmíme, přidáme opět 50 g pšeničné mouky a 50 g převařené vody, a vše dobře zamícháme. Sklenici opět přikryjeme alobalem, umístíme na teplé místo bez průvanu a kvásek necháme pracovat. V případě, že by Vám chtěl kvásek utéct ze skleničky, stačí ho jen zamíchat. Kvásek začíná čím dál více řídnout.
- Stejně jako druhý den kvásek opět přikrmíme (50 g pšeničné mouky a 50 g vody), dobře zamícháme, sklenici přikryjeme a jako předtím postavíme na teplé místo bez průvanu. Zhruba po dvou hodinách by měl kvásek už bublat. Večer a také pokaždé, když se Vám zdá, že chce utéct ze skleničky, jej nezapomeňte zamíchat.
- Opakujeme stejný postup, 50 g pšeničné mouky a 50 g převařené vychladlé vody, dobře zamícháme. Na teplém místě ho opět necháme pracovat a přibližně za tři hodiny už ho můžeme použít k přípravě těsta na chléb. Tento nově vytvořený mladý kvásek však ještě zpravidla není dostatečně silný, proto doporučujeme při pečení chleba z kvásku v této fázi použít i trochu kvasnic.
Zdravý pšeničný kvásek má barvu bílou až světle béžovou a ve vůni můžete cítit jablka.
Takto udělaný kvásek se skladuje ve sklenici s víčkem v ledničce. Nesmíte však zapomínat a alespoň jedenkrát týdně ho přikrmit. Ve sklenici ho stačí mít málo, např. 100 ml.
Kvásek je potřeba z ledničky vytáhnout alespoň šest hodin před přípravou těsta. Tzn. sklenici vytáhněte, otevřete víčko a nechte na teplém místě. Kvásek opět začne pracovat (viditelně bublat). Po třech hodinách ho přikrmíme (pšeničná mouka a převařená voda), po dalších třech hodinách, kdy kvásek stál na teplém místě, jej můžeme použít. Část kvásku, kterou si chceme ponechat, opět uzavřeme do sklenice a vložíme do ledničky.
Teď už se jen stačí pustit do pečení domácího chleba. :-)
A i kdyby se Vám to náhodou nepodařilo, nebo si na svůj vlastní kvásek netroufáte, nevěšte hlavu, existuje totiž tzv. „kvásková mapa“. Rychle si tak můžete zjistit, jestli někdo ve Vašem blízkém okolí kvásek nenabízí.