O bobrovi Břéťovi

O bobrovi Břéťovi

bobr BřéťaByl jednou jeden strašlivě líný bobr, který se jmenoval Břéťa. Zatímco ostatní bobři od jara do podzimu stavěli hráze a lovili ryby do zásoby, aby v zimě mohli v klidu spát, Břéťa se jen válel na kameni a chytal bronz.

Pilní bobři lovili v řece ryby a navlékali si je na proutky, aby pěkně uschly a vydržely ve spíži po celou zimu. To pak takový bobr, který se probudí hladový ze zimního spánku, jen sáhne po rybě do spíže, a může spát dál.

Když bobři říkali Břéťovi, že by si měl taky udělat nějaké zásoby ryb na zimu, aby pak neměl hlad, Břéťa vždy jen mávnul rukou, a řekl, že nemá čas, protože musí odpočívat.

A tak uplynulo jaro, léto i pozdim, a byla tu najednou zima. Všichni bobři zalezli do svých nor a uložili se k zimnímu spánku. I Břéťa se uložil ve své postýlce a spal. Netrvalo ale dlouho a probudil se hladem.

Bobr Břéťa vylezl ze své nory a zaťukal u souseda, zda by mu nedal nějakou ze svých ryb, protože měl hrozný hlad. Ale soused mu odpověděl, že kdyby se celé léto neválel, mohl mít taky zásoby. A vůbec - on má tak akorát pro sebe, a na rozdávání už mu nezbývá. Takhle obešel Břéťa všechny svoje sousedy bobry a nikde nepochodil. Proto mu nezbylo nic jiného, než se vypravit k řeče, a něco si ulovit.

V zimě ale bývá někdy taková zima, že i řeka zamrzne, a tak místo vody našel Břéťa jen led. Musel tedy vzít sekeru a vysekat do ledu díru. Skrz tu díru v ledu viděl, jak se míhá jedna rybka za druhou, ale nedosáhl na ně. A tak skočil skrz tu díru do té ledové vody, aby ulovil pár ryb. Domů se pak vrátil celý promrzlý a mokrý, a kromě té jedné hubené ryby chytil i pořádnou rýmu.

Po zbytek zimy pak Břéťa ležel v posteli a pil jen horký čaj. Když bobr leží v posteli, tak má spoustu času přemýšlet. A tak i Břéťovi došlo, že takhle to nepůjde.

Když pak na jaře vykouklo sluníčko a roztál i poslední kus ledu na řeče, byl bobr Břéťa první, kdo začal stavět hráze a lovit ryby, aby už nikdy nemusel v zimě shánět jídlo v ledové vodě.

Ke stažení

Obrázek Bobra Břéti v původní velikosti

Omalovánka Bobr Břéťa

Nejnovější články na Bizy-bee