piti

Nejen dospělí, ale také dětští pacienti se stále častěji setkávají s očními vadami. Některé komplikovanější oční vady není možné operovat kvůli nízkému věku pacienta. V takovém případě je vhodnou variantou použití kontaktních čoček již ve školním věku.

Jestliže se nejedná o závažnou oční vadu, volí velmi často kontaktní čočky rodiče malých školních dětí i malých sportovců. U adolescentů se pak jedná spíše o kosmetické využití kontaktních čoček.

Jaké dětské oční vady můžeme kompenzovat kontaktními čočkami?

Většinou se jedná o vrozené oční vady, které se dají chirurgicky odstranit, ale vzhledem k vývoji dětského organismu je důležité s operací počkat do pozdějšího věku. Takovým případem je dětská afakie projevující se chybějící oční čočkou. Tato oční vada se objevuje velmi vzácně, ale díky kontaktním čočkám nahradí budoucí umělou vnitrooční čočku. Postižené oko se pomocí kontaktních čoček správně vyvíjí a po dosažení správného věku je možné oční vadu odstranit.

V minulosti jsme se velmi často setkávali s dětmi, které nosili okluzor. Od této metody řada očních lékařů ustupuje a okluzor nahrazují kontaktní čočky. Jedná se o léčbu tupozrakosti (amblyopie).

Kdy děti nesmí nosit kontaktní čočky?

Pokud lékař doporučí dítěti nosit kontaktní čočky, pak vás poučí, v jakých případech je nasadit do očí nesmí. Jedná se o:

  • akutní onemocnění očí, očních víček a jejich chronické záněty
  • akutní onemocnění – angína, virózy
  • diabetes
  • oslabenou imunitu
  • atd.

Jaké volit kontaktní čočky?

Děti mladšího školního věku by měly nosit jednodenní kontaktní čočky, které nevyžadují žádnou údržbu. U takto malých dětí asistují při manipulaci s čočkami rodiče, kteří zajistí správné nasazení a vyndání čočky z oka. U dětí staršího školního věku a adolescentů je možnost zvolit již delší časový horizont nošení čoček, nicméně je důležité dbát na správné dodržování hygieny. U těchto dětí rodiče postupně přenechávají zodpovědnost na dětech, ale i přesto je vhodné dohlížet na správné hygienické návyky.

Jestliže vám kontaktolog doporučí terapeutické čočky, pak je jejich frekvence nošení například roční.

Hledáte vhodné kontaktní čočky pro vaše dítě?

Od očního lékaře vašeho dítěte jste náležitě poučení a teď již nezbývá nic jiného, než se pustit do pořízení správných kontaktních čoček. Kontaktní čočky mnoha druhů a od velkého množství renomovaných výrobců naleznete v našem internetovém obchodě Kontakto.cz.

Mrkněte taky na...