jak se zbavit plenek

Myslíte si, že je čas, aby vaše dítě přešlo z plenek na nočník, nebo lépe rovnou na záchod? Nejste si jistí, zda je ten správný věk nebo jak na to? Dovolte nám, abychom se s vámi podělily o osobní zkušenosti i obecně uznávané tipy, jak naučit děti na nočník.

 

Existuje spousta názorů a odborných rad, z nichž vám některé chceme nabídnout. Jen při tom nezapomínejte, že každé dítě je originální, tudíž nepočítejte s tím, že když dítě vaší nejlepší kamarádky nemělo plínky již v roce a půl, že to samé bude stoprocentně i u vašeho robátka.

Základním pravidlem je trpělivost a zkoušet, zkoušet a zkoušet. Nezapomínejte také na to, že nočník není hračka, tudíž na nočník jen vysazovat pro vykonání potřeby, chvíli vyčkat a z nočníku zase vzít. Věřte, že ne každý pokus bude úspěšný. A pamatujte, za každý úspěch musíte své dítko náležitě pochválit.

Kdy je správný čas začít s nočníkem?

V tomto článku pomineme bezplenkovou metodu, která je praktikována již od miminka a budeme se zabývat pouze klasickým tradičním odplenkováním.

  • První možnost, kdy je dítě psychicky zralé na nočník je v období již před prvním rokem.
  • Druhé období nastává po druhém roce života, kdy by odplenkování mělo být mnohdy jednodušší, protože princip nočníku snadněji dítku vysvětlíte.

PŘED JEDNÍM ROKEM

Poprvé jsem začala zkoušet naučit naši Karolínku vyčůrat se, když se to zrovna hodí mně cca v půl roce. A to tak, že jsem ji dala nad vanu a pustila vodu. Efekt tekoucí vody asi znáte :-) Fungovalo to poměrně spolehlivě, ale zabralo to dost mého času. Když pak začala slušně sedět, dávala jsem jí do vany nočníček, a opět pustila vodu. Samozřejmě za vyčůrání do nočníčku jsem ji moc chválila a tak to do 10 měsíců zvládala hodně dobře. A pak přišel ten kámen úrazu - začala chodit. Dítě, které vám začne chodit bohužel nechce sedět na nočníku :-( Takže to trvalo dalšího půl roku a bylo zapotřebí léto, a o starší sestřenice, která už čůrala na travičku, aby naše malá nechtěla plenky.

Období okolo jednoho roku

V tomto věku je mnoho dětí, které si nočník či záchod hodně oblíbí. Je to pro ně nová činnost. Nenuťte dítě za každou cenu na nočník, jsou děti, které nočník zkrátka odmítají, ale záchod si zamilují. V tomto období ale dítě nenechávejte na nočníku, zvláště pak na záchodě samotné, mohlo by spadnout. Na záchodě můžete zkoušet čůrat v tzv. klubíčku, posadit ho na záchod a poskytnout mu pocit jistoty díky tomu, že ho budete držet, nebo pořídit dětské prkénko, aby mohlo pohodlně sedět samo. Avšak ani s adaptérem nenechejte dítě samotné!

Při trénování na nočník či záchod je zapotřebí velké trpělivosti. Nemůžete počítat s tím, že vás dítě pochopí po týdnu posazování (výjímky potvrzují pravidlo:-)). V tomto věku trénink trvá déle, ale v mnoha případech přináší opravdu ovoce. Jsou děti, které pochopí celkem brzy. Nikdy nenechejte sedět dítě na nočníku či toaletě třeba půl hodiny. Vysaďte, chvíli počkejte (můžete dítě samozřejmě stimulovat k vykonání potřeby - čůrej, kakej, udělej bobeček apod.) a zase dítko oblékněte a nechte chvilku hrát. V mezipauze si můžete ukazovat na nočník a ptát se.
"Nehody" budou na denním pořádku, ale úspěchy se dostaví, nebojte.

Odměňování za "dobře odvedenou práci" v tomto období

V tomto věku je asi trochu zcestné pořizovat ratolesti tréninkové kalhotky, které vypadají už jak pro velké děti:-), nebo slibovat odměnu ve formě bonbónu.
Největší odměnou bude velký potlesk, pochvala a pusa od mámy a táty...S postupem času můžete nechat dítě třeba samo spláchnout.

Po tréninkových kalhotkách můžete sáhnout v období, kdy už sami vidíte, že dítko zvládne den bez jakékoliv nehody. Tréninkové kalhotky myslíme klasické látkové pratelné kalhotky s možnosti vnitřní vložky, která zachytí malé množství moči ve chvíli, kdy si dítě ucvrkne a rychle běží vykonat svou potřebu. Myslete na to, že tyto kalhotky nepojmou celou dávku moči. Pro dítě, které už ovládá ale tyto pojmy jsou skvělou motivací.

Je velmi důležité, že v tomto věku jste za intervaly a případné nehody zodpovědní vy. Zlepšení budete pozorovat s pravidelným tréninkem a postupem času, kdy bude komunikace mezi vámi zdokonalována.

Období okolo druhého roku

Necháte-li nočník či záchod až na toto období, pak díky dozrávání mozku a mozkových závitů bude komunikace mezi vámi dvěma daleko vyzrálejší. V tomto věku už si dítě samo řekne, že má hlad, co by chtělo k jídlu apod., proč si tedy nezvládne říci o vykonání potřeby, že?

Velkým mínusem může být období vzdoru, které v tomto věku má nespočet dětí. Nezoufejte a pokuste se vymyslet trefné odměny právě pro vaše dítě. Nočník nemusí být noční můra ani v období vzdoru.

Odměny za dobrý výkon v tomto věku

Okolo druhého roku věku dítěte už velmi dobře funguje způsob odměňování. Zkusit můžete puštění oblíbené písničky, lepení samolepek za každý úspěch, krásné spodní prádlo či malý bonbonek nebo kus oblíbeného ovoce či zeleniny.

Jakmile vidíte, že chápe princip výkonu potřeby, pak mu zkuste přenechat kousek zodpovědnosti. Jakmile se počůrá, dejte mu hadr, aby po sobě utřelo loužičku nebo ho nechte vymáchat tepláčky.
Mnohdy stačí nechat dítě běhat doma od pasu dolů nahé. Studené nohy zachrání podkolenky a bačkůrky.

Jakmile vyrazíte ven, nezapomeňte dostatek náhradního oblečení, na cestování autem ale doporučíme zpočátku plenu dát, popřípadě tréninkové kalhotky.

Velká dávka trpělivosti

Na závěr jen zopakujeme, buďte trpěliví, ať už si zvolíte pro odplénkování jakýkoliv věk. Vždy je zodpovědnost počátku na vás, tudíž dítě nikdy nekritizujeme. Při učení nové věci potřebuje dítko vaši pomoc, stejné je to i u nočníku.

Mrkněte taky na...