Spála

Máte děti a každé jejich zakašlání či rýma Vás vyčerpávají? Studujete různé dětské choroby, abyste byli jako rodiče připraveni na možné příznaky? V tomto článku jsme se zaměřili na spálu.Spálový bacil je velice infekční onemocnění, které způsobuje bakterie z rodu streptokoků. Nejvíce ohroženi jsou děti předškolního věku a přenáší se vzduchem (kašel, kýchání a mluvení).

Příznaky spály

Existují dva typy spály - spálová angína a raná spála.

  • Spálová angína - projevuje se většinou vysokou horečkou, zánětem mandlí, únavou, někdy se vyskytne i bolest břicha a zvracení. Jako doprovodný symptom se objeví nepříjemná vyrážka, která zpravidla do 4 dnů odezní a kůže se odlupuje.
  • Spála - příznaky spály jsou především nezvyklé zbarvení jazyka, horečka, bolestí v krku, vyrážka, která se objeví zhruba 12 až 24 hodin po projevení horečky

Léčba spály

Každá nemoc u dítěte je nepříjemná a to platí i u spály. Během léčby spály se pacientovi zpravidla podává penicilin po dobu 10 dní a k tomu doprovodné léky na úlevu od bolesti a na snížení teploty (panadol, paralen apod.) Velmi důležitý je také klid na lůžku, během kterého malý pacient nabírá síly na boj s nemocí. Při loupání kůže se doporučuje pokožku promazávat vhodným krémem.
Chcete své dítě nechat raději očkovat proti spálovému bacilu? Tady Vás zklameme, očkování na spálu totiž neexistuje!

Inkubační doba

Již výše jsme zmínili, že spála je velice infekční onemocnění. Inkubační doba může být i 7 dní, převážně ale 3-5 dní. U rané spály je to 12 hodin. Bakterie je schopná žít i mimo tělo dítěte, například na oblečení, povlečení apod. Je tedy nezbytně nutné často větrat vzduch v domácnosti, každý den převlékat pyžamo i povlečení, ve kterém pacient leží a důkladně vyprat, čímž se bakterie usmrtí.
Spála je onemocnění, které dítě může chytit opakovaně, je tedy opravdu důležité, aby dítě dodrželo klidný režim i po doléčení a to minimálně týden po ukončení léčby.

Mrkněte taky na...