Slýcháte často od svého dítěte slova: "Mami, mě bolí bříško."? Má Vaše dobrá přítelkyně dítě, které si stěžuje na bolest bříška poměrně často? V mnoha případech bolí děti bříško, protože mají zácpu.
Jako správná máma hlídáte dítěti stolici. Sledujete, jak často chodí Vaše dítko na velkou, a pokud mu nejde vykonat potřeba, snažíte se mu pomoci. Co když ale Vaše pomoc nepomáhá? Zamyslete se nad tím, jestli je Vaše dítě v pořádku po psychické stránce. Nechceme tím říct, že by nebylo, ale psychika hraje obrovskou roli na všechno, tedy i na stolici. A to nepatří jen pro děti, ale pro nás všechny.
Psychosomatika je spojitost mezi tělem a duší a zasahuje do ní i životní prostředí.
V případě, že máte spoustu starostí a tělo s duší si neví rady, jak se starostmi naložit, pak Vám tělo začne kolabovat nebo stávkovat. Tělo zároveň s duší potřebuje být v naprosté pohodě a jakmile to tak není, objeví se problém ve formě nemoci. Ať už jde o bolest hlavy, chřipku nebo právě zácpu. Tělo se přirozeně brání nepříznivým podmínkám.
Asi všichni víme, co je to zácpa. Jde o poruchu zažívání, kde je výsledkem velmi pomalé vylučování stolice. U pacientů se zácpou dochází k nafouknutí břicha a tím pádem i k bolesti břicha. Dělíme jí na 2 typy:
Pokud výše zmíněné spojíme dohromady, pak může vzniknout tzv. psychosomatická zácpa. A pokud se jedná o děti, pak je třeba problém řešit co nejdříve, aby si dítko nevypěstovalo právě chronickou zácpu!
Zamyslete se nad tím, zda Vaše dítě neprošlo nějakou zásadní změnou? Nenastoupilo do školy, školky? I rozpadající se nebo nefungující rodinné vztahy mohou vést k psychickým problémům dítěte. Ať už za tím stojí cokoli, je nezbytně nutné celou situaci vyřešit.
V případě, že si nevíte rady se zácpou a často bolavým bříškem Vašeho dítěte (vyzkoušeli jste snad už vše, od různých ovocných šťáv, zvýšeného příjmu tekutin až po přírodní projímavé preparáty), navštivte pediatra a s ním řešte psychosomatickou zácpu dále. Na nic nečekejte a jednejte.