plané neštoviceVaše dítě má vyrážku a nejste si jisti, jestli je to jen alergická reakce nebo nějaká dětská infekční nemoc? Mohou to být plané neštovice.

Dětská vyrážka - plané neštovice?

Při jakémkoliv podezření na infekční onemocnění navštivte lékaře. Informace zde poskytnuté nenahrazují lékařské vyšetření.

Plané neštovice mají inkubační dobu zhruba 10 až 16 dnů. V této době dítě nemá žádné příznaky planých neštovic. Varovným znamením u nakaženého dítěte je po inkubační době zvýšená teplota, průjem a svědění kůže, kde se pozdějí vysejí pupínky. Ty jsou červené a obsahují čirou tekutinu. Těsně před výsevem má nemocné dítě vysokou teplotu a bolest hlavy.

Pupínky se postupně vysévají od hlavy až na dolní končetiny. Trvá to zhruba pět dní. Úplné vymizení vyrážky může trvat až dvacet dnů.

Léčba planých neštovic

Tato nemoc je virového původu, antibiotika se tedy nepodávají. Vyrážka se maže tekutým pudrem nebo antiseptickou mastí. Pokud je nemoc nadále provázena bolestí hlavy a horečkou, podáváme léky tlumící bolest a snižující horečku. Aplikace přípravků na vyrážku ji léčí a odbourává svědění. Škrábání pupínků napomáhá k šíření infekce.

Všichni pacienti s touto nemocí zůstávají v izolaci a léčí se až do úplného vymizení puchýřků.

Plané neštovice a těhotné

Pro těhotné jsou plané neštovice nebezpečné. Nejen z hlediska možné nákazy jich samotných - pokud žena neprodělala plané neštovice v dětství nebo není očkovaná, může se nakazit - ale také z hlediska nebezpečí ohrožení vyvíjejícího se plodu. Vir může plod ohrozit na životě, nebo způsobit těžká postižení.

Očkování proti planým neštovicím

V České republice lze malé dítě nechat proti planým neštovicím naočkovat dobrovolně. Očkování proti planým neštovicím si pacienti hradí sami.

Máte-li podezření na plané neštovice, doporučujeme okamžitou návštěvu lékaře.

Mrkněte taky na...