infekční dětské nemociPojďme se teď podívat na jednotlivá dětská infekční onemocnění trochu zblízka. V současné době známe očkovací látky proti většině infekčních nemocí. V zemích, kde se očkuje, se podařilo snížit počty nakažených. S některými nemocemi jako například dětská obrna nebo záškrt, se dnes již nesetkáte.

 

Mezi běžné infekční dětské nemoci patří:

 • Pátá nemoc - Jedná se virové onemocnění. Postihuje děti školního věku. Projevuje se červenou vyrážkou na tvářích, postupně se rozšiřující na končetiny a trup. Většinou je bez teplot a i bez léčby sama odeznívá. Riziko nákazy pátou nemocí u dospělých je velmi nízké.
  Ovšem pátá nemoc u těhotných může mít fatální následky.
 • Šestá nemoc - Nemoc způsobená virem. Postihuje kojence do jednoho roku. Šestá nemoc se projevuje vysokou horečkou trvající až 5 dnů. Poté, co horečka ustoupí, se objevuje vyrážka podobná spále či zarděnkám.
 • Plané neštovice - Vysoce infekční virové onemocnění s inkubací až 10 dnů. Projevuje se teplotou
  a výsevem vyrážky, která se časem mění v puchýře naplněné tekutinou. Puchýře po čase zaschnou
  a sloupnou se. Komplikací je nepříjemné svědění. Při léčbě planých neštovic se podávají léky na snížení teploty, proti svědění a vyrážka se maže pudrem.
 • Spalničky - Vysoce infekční virové onemocnění. Projevuje se vysokými teplotami, zánětem spojivek, rýmou a kašlem. Vyrážka se objevuje 6. den a postupuje od hlavy směrem dolů. Proti spalničkám se
  u nás běžně očkuje.
 • Zarděnky - Virové onemocnění, proti kterému se v České republice očkuje. Může se objevit světle růžová vyrážka s teplotou. Hlavním příznakem však je zduření mízních uzlin na krku. Průběh nemoci je lehký. Na pozoru před zarděnkami by se měly mít ale těhotné ženy. Virus postihuje plod a může být důvodem pro přerušení těhotenství v prvním trimestru.
 • Spála - Bakteriální infekce postihující většinou děti mezi třetím až desátým rokem. Proti spále neexistuje očkování. Projevuje se horečkou, bolestí krku, zimnicí, zvracením a bolestí břicha.
  Do 24 hodin se objeví vyrážka po celém těle krom obličeje. Léči se antibiotiky a léky na snížení teploty.
 • Příušnice - Virové onemocnění projevující se otokem spodní čelisti, který zasahuje až k uchu
  a vzestupem teploty. Může se objevovat zvracení a bolest hlavy způsobeným zánětem mozkových blan
  a slinivky břišní. Léčí se snižováním horečky a klidem na lůžku.

 

Mrkněte taky na...