Očkování proti planým neštovicím patří mezi doporučená očkování, což znamená, že není společensky nutné, ale může být individuálně důležité, takže závisí na rodičích, jestli se pro očkování proti planým neštovicím rozhodnou.
Povinné očkování malých dětí je v České republice podrobeno zákonu, existuje doporučený očkovací kalendář, kterým se pediatři řídí.
Očkování proti planým neštovicím není povinné, proto nepodléhá povinnosti aplikace. Vzhledem k dobrovolnosti si může problematika očkování proti planým neštovicím dovolit takovou diskuzi jaká mezi odborníky stále probíhá.
Mezi lékaři se objevují jak zastánci tak odpůrci očkování a všichni si svoje názory hájí a podporují argumenty z různých studií.
Mezi výhody očkování patří vybavení dítěte protilátkami takřka okamžitě po očkování, které zamezí nakazení se od infikovaného jedince. Tímto způsobem vlastně uměle vytvoříme imunitu proti případné nákaze v okamžiku, který si určíme sami. Samozřejmě s ohledem na věk dítěte, který je pro vakcinaci doporučován.
Když dítě naočkovat nedáme, nevím dne ani hodiny, kdy nemoc udeří, takže okamžik vytvoření protilátek necháváme osudu.
Jako z jednu výhod očkování se uvádí vytvoření protilátek proti virům pásového oparu v dospělosti.
Takto získaná imunita trvá zhruba 10 let.
Nevýhody očkování bývají většinou zmiňovány odpůrci očkování. Není od věci se jim taktéž věnovat, protože mohou pomoci rodičům rozhodnout se, jestli dítě neočkují nebo ne.
Na stránkách www.vakciny.net je dostupná celá řada dokumentů, které pojednávají o problematice očkování a po prostudování se rodiče mohou rozhodnout na základě vlastního uvážení, jestli dítěti nechají vakcínu aplikovat nebo ne.
Mezi základní argumenty odpůrců očkování pro planým neštovicím patří výskyt nežádoucích účinků po očkování a výskyt neurologických onemocnění způsobených podanou očkovací látkou.
Pokud dítě nenecháme naočkovat, ale počkáme, až nemoc samo dostane, samo si vytvoří protilátky a získá proti této nemoci imunitu na celý život.