kapr po blatensku

Přestal Vás už bavit klasický smažený kapr nebo kapr na másle? Vzhledem k tomu, že se blíží Vánoce, možná uvítáte tuto zajímavou obměnu tradičního českého štědrovečerního pokrmu. Tento recept mám od své kamarádky Marcelky, takže bych jí tímto chtěla poděkovat za to, že mě jej naučila. Pokud se nebojíte experimentovat, můžete tyto Vánoce zkusit něco jiného a možná budete příjemně překvapeni.

Jak skladovat kapří maso

Nejlepší večeři z kapra připravíte samozřejmě z čerstvého kapřího masa, když si koupíte buď živého kapra nebo vykuchaného případně i naporcovaného chlazeného kapra. Kapří maso vydrží čerstvé při teplotě 1 – 4 °C až 4 dny.

Dejte si pozor pozor na teploty těsně pod bodem mrazu, kdy dochází v kapří svalovině k tvorbě velkých krystalů ledu, které narušují původní strukturu svaloviny a maso tak ztrácí svojí původní kvalitu. K podobnému znehodnocení kapra může dojít i při pomalém neodborném zmrazování ryby.

Je kapr zdravý?

Kapr i ostatní české sladkovodní ryby jsou zdrojem kvalitního rybího masa, které je prospěšné pro naše zdraví, hlavně proto, že obsahuje:
  • málo tuku
    rybí maso se vyznačuje vysokým podílem vody, který se u kapra pohybuje nejčastěji kolem 70 %, bílkoviny tvoří zhruba 10 až 20 % a na tuky připradá 2 – 9 %
  • lehce stravitelné bílkoviny, v kapřím mase objevují všechny esenciální aminokyseliny, tudíž se v tomto ohledu vyrovná masu teplokrevných zvířat
  • omega–3 nenasycené mastné kyseliny,
    které mají preventivní účinek na onemocnění srdce a cév a příznivé působení na obsah cholesterolu v krvi

INGREDIENCE:

4 kousky chlazeného kapra
trocha hladké mouky
lžíce sladké červené papriky
200 g slaniny
2 velké cibule
půl litru mléka
2 stroužky česneku
sádlo na vymazání pekáče

POSTUP:

Kapra rozporcujeme, osolíme a necháme tak den odležet v mléku s rozmačkaným česnekem. Tento krok můžete přeskočit, ale po dni v mléce s česnekem získá kapr o něco lepší příchut a zbaví se rybiny.

Vyjměte kapra z mléka, a nechte jej okapat. Znovu jej trochu osolte a obalte ve směsi mouky a papriky. Cibuli nakrájejte na kostičky a rozprostřete ji na sádlem vymazaném pekáčku. Poté na ni rozložte slaninu a navrch dejte kapra.

V troubě předehřáté na 180 C pečte s grilem zhruba 20 minut. Podávejte s bramborovým salátem nebo vařenými bramborami.

Mrkněte taky na...