noseni deti v satku

Jste nastávající maminka nebo máte už své miminko u sebe a zvažujete nošení drobečka v šátku nebo nosítku? Proč ne? V dnešní době se nošení dětí rozmohlo na tolik, že už se nad tím lidé tolik nepozastavují, jako tomu bylo před několika lety. Stále ale najdete spoustu lidí, kteří nošení dětí v šátku či nosítku odsuzují.

Správné a zdraví neškodné nošení vyžaduje značnou investici, protože nosítko, které není označené jako ergonomické, koupíte i za pár stovek, jenže tím dítěti dokážete do budoucna zadělat na pěkný zdravotní malér. Jako každý rodič chceme svému dítku dopřát to nejlepší, proto než se pustíte do koupi nosítka nebo šátku, informujte se od zkušených tzv."nosnic" například v nějaké diskuzi na internetu.

Nošené dítě = rozmazlené dítě?

Chcete mít ke svému děťátku co nejblíže, zároveň se ale děsíte toho, že si miminko natolik rozmazlíte, že se od vás nebude chtít hnout?
Šátek ani nosítko tomu ale nepomůže. V prvních letech života vašeho potomka je několik období, kdy vyžaduje jen maminku, a to ať už nosíte či ne. To platí pro kojené děti i pro děti s umělou výživou - tzv. separační úzkost.

Většinou lidé starších ročníků (samozřejmě to není pravidlem) vám bude chtít nošení rozmluvit. Věty typu: Nenos, vždyť ho/jí rozmazlíš. Ježiš, to je chudinka, jak se mačká. Vždyť se udusí. a podobně jsou zcela zcestné. Pro miminko je nejdůležitější blízký kontakt s rodičem. Rozvíjí nejen jeho psychiku, ale i správný vývoj.

Když pominete to, že nošením budete kladně rozvíjet vztah s vaším dítětem, další neocenitelnou výhodou je to, že budete mít volné ruce pro domácí práce, nakupování a podobně, a přesto se neustále budete věnovat dítku. O rozmazlení nemůže být ani řeč. Pamatujte na to, že dítě je za 9 měsíců v břiše naučené na houpání a celodenní nošení, proto jakmile vyjde na svět, je pro něj přirozené, že ho budete nosit a konejšit dál. Vždyť tak velký svět kolem sebe nečekalo.

A pokud se přeci jen bojíte rozmazlení dítěte, pak myslete na to, že je to drobek, pro který jste celý vesmír a je na vás plně závislý. Kdo jiný by měl své dítě v mezích normy rozmazlit a na kom jiném by mělo být závislé než na vás, na vlastním rodiči. Za pár let na to budete s láskou vzpomínat.

Závěrem jen mohu mluvit z vlastní zkušenosti, nošení je skvělé nejen pro miminko, ale i pro matku (rodiče/prarodiče). Ten nepopsatelný pocit blízkosti vám kočárek nenahradí. Jo a používám nejen nosítko, ale dcera mi krásně jezdí i v kočárku. Nemusíte si vybrat jen jednu variantu, používat můžete oboje - kočárek i nosítko či šátek.

Mrkněte taky na...