zanet spojivek deti

Zánět spojivek je v toto roční období rozšířenější než v měsících letních. V mnoha případech totiž souvisí i s onemocněním horních cest dýchacích.

Má-li vaše dítko zánět spojivek, pak je potřeba zvýšit hygienu a dodržovat izolaci od ostatních dětí. Zánět spojivek je totiž velice infekční a přenáší se vzduchem.

Konjunktivitida neboli zánět spojivek napadá spojivku oka, v důsledku toho je pak oko zarudlé, má výtok (čirý až hnisavý) a oko bolí. Postižené dítko (ne jinak tomu je i u dospělého) si pak stěžuje na pocit písku nebo cizího předmětu v oku, oči jsou citlivé až bolavé, mohou slzet a pálit.

Konjunktivitida se velmi rychle šíří. Ráno se dítě probudí s mírně slzejícím okem, během chvíle se může dostavit hnisající výtok a po odpoledním spaní se vaše ratolest vzbudí s tím, že nemůže oko otevít díky velkému množství hnisu. Má-li vaše dítě příznaky zánětu spojivek, vyhledejte lékařskou pomoc. Ať už u pediatra nebo očního lékaře. Ve většině případů se nevyhnete antibiotické léčbě.

Co může za zánět spojivek?

Příčin, jak k zánětu spojivek dojde, je hned několik. Každopádně jde o infekci, která může být alergická, bakteriální nebo virová.

Infekční zánět spojivek

Infekční konjunktivitida může mít dva různé původy. Buď bakteriální původ nebobo původ virový.
Virový původce zánětu může být různého druhu, nejčastěji to bývá spalničkový vir nebo viry způsobující záněty horních cest dýchacích. Především se zánět vyskytuje ve spojitosti s velkou rýmou, kdy se snáze ucpávají slzné kanálky.
Bakteriální zánět způsobují různé bakterie, například Staphylococcus aureus či jiné bakterie (zvláště pak nebezpečná je bakterie zvaná trachom).

V obouch případech bude mít oko výtok, ať už čirý nebo hnisavý. Spojivky zarudlé a oko bude bolet a pálit.

Alergický zánět spojivek

Zánět alergického původu způsobilo s největší pravděpodobností velké množství alergenů, jako například kosmetika, pyl, roztok na kontaktní čočky atp. V takovém případě jsou oči zarudlé až napuchlé, ovšem bez hnisavého sekretu.

Dráždivá konjunktivitida

Toto onemocnění je neinfekčního původu, jde o tzv. suchý zánět. V oku není dostatek slz nebo mají nepřirozené složení. Oči jsou podrážděné vlivem nedostečného zvlhčování. Pomohou oční kapky (umělé slzy) a několikrát za den oko prokapat.

Zánět spojivek u dětí i dospělých ale může vznikat i jako projev či následek některých jiných onemocnění v těle daného jedince.

Jaké můžete pozorovat příznaky zánětu spojivek?

Velmi často jsou se zánětem spojovány tyto příznaky:

  • pocit písku v očích
  • zarudlá a prosáklá rohovka
  • pálení až řezání, svědění a štípání i pocit něčeho cizího v oku
  • bolest při pohledu do světla a nebo samotná bolest v oku
  • zalepené oči hnisem po spánku
  • hustý hlenohnisavý výtok z očí (v případě alergického zánětu jen čirý výtok)

Máte-li vaše dítko jakýkoliv z výše uvedených příznaků, neváhejte a navštivte co nejdříve očního lékaře.

Jaká je léčba zánětu spojivek?

Bez lékařského vyšetření nebude s největší pravděpodobností domácí léčba úspěšná. Lékař napíše antobiotika ve formě očních kapek či masti. Pokud zánět postupuje rychle, pak může přistoupit i na celkové antibiotika.
Zánět spojivek nepodceňujte, mohlo by u dítěte dojít k trvalému poškození zraku.

První pravidlo, které začněte dodržovat hned po zpozorování příznaků je, že zvýšíte hygienu nejen dítka, ale i svou. Především hygienu rukou. Infekce se přenáší i vzduchem nebo stačí, sáhne-li si nemocný do očí a pak například na hračky. Snažte se omezit sledování televize, koukání do počítače, nenosit kontaktní čočky a vyhněte se koupání v bazénu a mnutí očí. Všechny tyto aktivity můžete zase začít provádět po vyléčení zánětu.

Mrkněte taky na...