cisteni zubu detiMáte doma batole, kterému se prořezávají první zoubky a nevíte, kdy začít s čištěním? Okolo prvního čištění zubů traduje spousta názorů, kde je ale pravda?

Zuby jsou pro náš život velmi důležité, a proto je nezbytné se o ně důkladně starat. I když si někdo může myslet, že se jedná o první zuby a tolik na nich nezáleží, pak se mýlí. Už první zuby dávají základ pro zuby druhé.

Kdy tedy začít s čištěním u dítěte?

Podle předních zubařů je velmi důležité myslet na správné čištění již při prořezaní prvního zubu. Plak, který může za vznik zubních kazů se začíná tvořit okamžitě, tedy hned jakmile se první zub vyklube. Nečekejte s čištěním až bude zubů více nebo například na první návštěvu zubaře. Plak a zubní kazy také nečekají.

Jaký typ kartáčku pro čištění zvolit?

Mnoho rodičů pro první čištění sáhne pro tzv. prsťáčku. Jde o kartáček, který si nasadí rodič na prst a čistí s ním malé zoubky. Mnohem lepší dle spousty zubařů je vhodné používat hned od začátku kartáček klasický. Při nákupu dbejte na co nejvyšší měkkost a malou hlavu. Platí zde pravidlo, že čím menší hlava zubního kartáčku, tím lépe.

Je potřeba čistit zuby po kojení?

Spousta dětí je kojeno i se zoubky a vyžadují i noční kojení. Jak nakládat s čištěním po nočním kojení?
Mnohdy není reálné vyčistit zuby po každém kojení, už jen proto, abyste si dítko nevzbudili. Je ale žádoucí vytřít pusinku alespoň mokrým kapesníkem nebo gázou, aby se ústní dutina mechanicky očistila.

Čištění se zubní pastou nebo bez ní?

Začátky čištění zajisté zvládnete jen s navlhčeným kartáčkem. Hodně dětí pěnění zubní pasty nesnese a čištění zoubků se jim hned zprotiví. Jakmile začnete vytvářet dítěti návyk na čistění, pak začněte přidávat dětskou zubní pastu ve velikosti hrášku.

Nic není důležitější než správné čištění zubů

Myslíte si, že používáním zubní pasty zabráníte vzniku zubního kazu, protože obsahuje fluoridy? Pak se mýlíte. Zubní pasta má spíše jen opravný účinek a ne preventivní. Preventivní účinek má především správné a mechanické čištění zubů!

Mrkněte taky na...