Podzim - pro někoho nejkrásnější roční období, pro spoustu rodičů téměř noční můra. A ptáte se proč? Podzim se vyznačuje velkým střídáním teplot, deštěm a pochmurným počasím, což podporuje nachlazení v podobě rýmy a kašle.
Mnohdy se k tomu přidá i horečka. Pro někoho se tyto stavy opakují celý podzim.
Jak tedy zvládnout nachlazení a nejlépe bez chemie?
Rýma a kašel není nic příjemného pro nikoho z nás, natož pro malé děti. Pro dítě, které navíc ještě neumí smrkat, je rýma opravdu nepříjemná. Nedostane-li se rýma ven, pak přechází na dýchací cesty a hleny se začnou usazovat. Kašel je obrana organismu, který se snaží cizí těleso dostat z těla ven. No a mnohdy se k tomu přidá i horečka, která signalizuje nějaký zánět v těle.
Při prvních známkách rýmy chcete běžet do lékárny pro zaručený lék z reklamy? Přibrzděte a přečtěte si, jak to nejdříve zkusit bez chemie. Ano, jsou případy, kdy to bez chemie nejde, ale v mnoha případech lze léčit přírodní cestou.
Příroda má spoustu osvědčených bylinek, zeleniny a ovoce, které pomůžou mnoha pacientům, i těm malým.
V první řadě mějte na paměti, že u malého pacienta je důležitý čerstvý vzduch. Proto pravidelně větrejte, avšak dbejte na to, aby byl malý človíček v teple a v žádném případě v průvanu. V pokoji můžete použít aromalampu s blahodárnými oleji, rýmovník či eukalypt.
Velmi blahodárný vliv má i vodoléčba, která pomůže ucpanému nosu. Pára otevírá póry, vyvolá pocit pocení a uvolní hleny při kašli. Zvlhčený vzduch pomůže každému, kdo trpí rýmou i kašlem.
Pro inhalaci použijeme sériově vyráběný inhalátor nebo si nachystáme vřelou vodu do hrnce a nad hrnec přiložíme ručník - mezi to dáme naši hlavu. Do vody můžeme kápnout kapku levandulového a tymiánového oleje a přidat 2 lžíce mořské soli. Inhalace by měla probíhat 3x denně.
Dalším skvělým pomocníkem v boji při rýmě je cibule. Cibule napomáhá uvolnit hlen, a to i u dětí. Vytvořte si tzv. cibulový pytlíček (velká cibule na drobno nakrájená a nasypaná do bavlněného nebo lněného pytlíčku) a dejte ho dítku blízko k hlavě, především na noc.
Kašel je přirozená obrana a reflex, který má očistit dolní cesty dýchací od hlenu. Zánět průdušek neboli bronchitida je hluboký a vleklý hrudní kašel, ke kterému se mnohdy přidá i horečka.
Kašel je dobré ničím nepotlačovat, důležité je podpořit vykašlávání hlenu. Pokud to neuděláme, mohl by zánět klesnout až dolů na plíce. A věřte, že i na podporu vykašlávání mnohdy stačí bylinky a zelenina.
Například si můžete uvařit čaj na odkašlávání z jitrocele, divizny a lékořicového kořene. Na kašel taky skvěle působí cibulový sirup vyrobený z cibule, vody a hroznového cukru.
Při bronchitidě můžete sáhnout po citrónovém zábalu, který připravíte z 0,5 litru horké vody a šťávy jednoho citrónu. Namočte do připravené vody bavlněný šátek, vyždímejte a dejte ho dítěti na oblast prsou na záda. Nezapomeňte dítku přikrýt ramena, aby nenastydlo ještě více.
Velmi důležitým faktorem v uzdravování je i láska a něžná náruč rodiče. Při láskyplné péči upevníte vztah mezi sebou a dítkem a zároveň se dítěti uleví. Dostatek spánku a klid dodá pacientovi také velký přínos.
Snad každý rodič nemá rád chvíle, kdy je dítě nastydlé nebo nemocné a rád by svému potomkovi co nejdříve ulevil, vyzkoušejte opravdu nejprve přírodní léčbu. Na chemické prostředky z lékárny je času dost.
Přejeme brzké uzdravení všem malým i velkým pacientům. A pamatujte, že i nachlazení v podobě rýmy a kašle má přínos pro lidský organismus. Vytváří obranné látky, které může použít v příštím boji s bacily.