stepan

Sluch je jedním z nejdůležitějších lidských smyslů, je základním prostředkem komunikace a dorozumění. Na světě je více než 360 milionů lidí s omezující ztrátou sluchu; téměř 32 milionů z toho jsou děti. Jedním z nich byl dnes už jedenáctiletý Štěpán. Představte si to úplně malé dítě, plné života, které se od narození vyvíjelo stejně jako jeho vrstevníci, ale pak si jeho rodiče vyslechli zdrcující zprávu...

Štěpán chodil do klasické školky. Byl velmi živé dítě. Miloval sport a hudbu. Ale asi v pěti letech si jeho rodiče pomalinku začali všímat malých změn, například začal komolit slova a špatně vyslovoval. Mysleli si zprvu, že se jedná pouze o takové malé lajdáctví, že se jen nesoustředí, ale raději s ním začali navštěvovat logopedii.

Z logopedie je po nějakém čase poslali na ORL. Když se ani po vyoperování nosní mandle sluch nezlepšil, proběhla ještě další vyšetření na foniatrii a nakonec si rodina malého Štěpána v brněnské nemocnici vyžádala podrobné zmapování ucha. Lékaři je ihned vyvedli z omylu, že by se Štěpán málo snažil vyslovovat nebo byl lajdák. Sdělili jim diagnózu – jejich syn téměř neslyšel! Dostal naslouchátka na obě uši. Jeho rodiče se s tím jen těžko smiřovali. Vždyť je Štěpán chválený muzikant, jak může trpět poruchou sluchu?! Okamžitě žádali další vyšetření a chtěli si být jistí, že je syn v dobrých rukou.

“Oboustranná nedoslýchavost byla potvrzena sérií dalších vyšetření na audiogramu. Začali jsme navštěvovat foniatrii MUDr. Lavičky. Nicméně Štěpánovo onemocnění se zhoršilo pokaždé, když prodělal například jen obyčejnou rýmu. Každé i takto banální virové onemocnění ho připravilo o další kousek tak důležitého smyslu,“ vzpomíná jeho maminka Zuzana.

V osmi letech přestal Štěpán slyšet na pravé ucho, a v červnu roku 2016, když mu bylo deset, přestal slyšet i na levé. Při zhoršení levého ucha si nejprve rodiče mysleli, že je problém v naslouchátku, přece jenom bylo jeho levé ucho vždy to lepší. Dali tedy naslouchátko opravit a synovi nechali pro jistotu také vyčistit zvukovod. Avšak poté, co se opravené naslouchátko vrátilo, sluch se spolu s ním bohužel nezlepšil. Podstoupili se synem několikadenní kortikoidovou léčbu a po těchto velmi těžkých dnech si Štěpánovi rodiče vyslechli nepříznivou zprávu, že ani tato léčba nezabrala. Pro celou rodinu to byla velmi těžká situace. Stále dokola probírali všechny možnosti co dál. Co udělat, aby zase slyšel?

Potom se dozvěděli o možnosti kochleárního implantátu a neváhali ani chvilku, protože život bez sluchu je opravdu velmi náročný a blížil se začátek nového školního roku. Operace kochleárního implantátu MED-EL proběhla v září 2016. Při prvním zapojení implantátu všichni netrpělivě čekali na Štěpánovu reakci. Jak obrovská byla radost, když Štěpán hned slyšel a začal okamžitě komunikovat!

Štěpán stále ještě absolvuje náročnou rehabilitaci, ale už dnes je paní Zuzana ta nejšťastnější matka pod sluncem. Dodává: ,,Syn je velmi aktivní, rád sportuje, má rád hudbu. Nevěděli jsme, jestli vše, co měl rád před operací, bude moct dělat také po ní. Ale asi týden po prvním nastavení si vzal poprvé housličky do ruky a začal hrát! Zařadil se opět mezi své spolužáky ve všech aktivitách. Píše celé diktáty, v angličtině rozumí poslechu. To, že syn opět slyší a může se radovat ze všeho jako ostatní děti, je pro nás velký dar. Děkujeme všem odborníkům, kteří se o Štěpána starali a starají.“