zlomená noha velkáZlomené kosti u malých dětí nejsou nic vyjímečného. Už jen proto, že jsou tenké jako malé větvičky. Dobrá zpráva je, že stejně tak jako se snadno zlomí, se u malých dětí i velmi dobře hojí.

Tato věta mi ale nestačila od chirurga na traumatologickém oddělení, na které jsme dorazili po 7. hodnině večerní s mou dvouletou dcerou.

Jak se vám to stalo?

Tahle věta mi bude znít snad do konce života v uších : Jak se vám to stalo? Klasická otázka lékaře, který vyšetřuje pacienta. V tu chvíli jsem si připadala jako nejhorší matka na světě, ač se všichni z mého okolí shodují na tom, že jsem matka dvou holčiček více než opatrná.

To pozdní odpoledne jsme byli s holkami v nákupním centru, kde mají skluzavku, která vede z prvního patra do přízemí. Starší pětiletá dcera tam jezdí snad pokaždé, co tam jsme. U skluzavky velký nápis: "Na vlastní nebezpeční" mě vždy trošku znepokojoval. Co by se ale mohlo stát? Skluzavka je celá uzavřená (jako tubus), nečouhají žádné šrouby, je hladká. Samozřejmě než jsem jí tenkrát do skluzavky pustila, zkusila jsem to nejdříve sama...
Toho odpoledne se chtěla starší opět sklouznout a já chtěla dopřát trochu adrenalinu a zábavy i té mladší. Sednu si tedy na začátek skluzavky, dcerku si dám na klín a vyrážíme. Brzdím stále rukou, skoro nejedeme...Při dojezdu ruku pustím a v tom začne nesnesitelný pláč mé malé dcerky. Gumová špička boty nedovolila nožičce jet hladce dál, a tak se jí noha zasekla a moje těžší tělo nedovolilo zastavit....

Následovalo uklidnění mé holčičky, zkouška postavení na nohy, což nešlo. Nevěděli jsme s manželem kde a co jí bolí, báli jsme se my i starší. Rozhodnutí znělo jasně, okamžitě do nemocnice.
Díky pokročilému odpoledni už jsme směřovali na dospělou traumatologickou ambulanci, kde nás čekal celkem milý pan doktor. Když viděl strach v mých očích, snažil se mě uklidnit, že to zlomené nebude. Nicméně raději uděláme rtg. Dcera neuvěřitelně statečně rentgen zvládla na jedničku. Když nás volali zpět do ordinace, sestra už pohledem naznačila, že to není dobrý. Měla jsem pocit, že se mi zbořil svět....jako domeček z karet....V tu chvíli jsem viděla, jak mi jí vezou na sál, operace, rovnání, šroubování. Do ordinace se mnou musel manžel, starší dcera strachy bez sebe musela počkat v čekárně.

Zlomená noha - holení a lýtková kost bez dislokace

Ortel zněl zavřená zlomenina lýtkové i holenní kosti. Avšak bez dislokace a doporučena "jen" konzervativní léčba, která spočívá v sádrové dlaze. Chvíli jsem seděla jak opařená, dcerka mě na klíně už snad ani o ničem nevěděla.

Následovala sádrová dlaha a naštěstí odjezd domů! Výčitky a bezmoc se mě zmocnily doma na plné čáře. Obě dcery braly už vše s nadhledem a já brečela v koupelně, jak jen jsem to mohla dopustit.

Když se to má stát, stane se to!

Máte stejnou zkušenost? I vaše dítko mělo zlomenou končetinu? Ať budeme naše ratolesti hlídat sebe víc, stejně se může něco stát, a to i zlomenina.

Ani dnes, týden po sundání sádry, dcera ještě nechodí, bojí se. Já si stále neodpustila a asi nikdy neodpustím. Když zavřu oči, stále vidím tu strašnou bolest v očích mého milovaného dítěte. ALE ty děti berou vše tak statečně, že bychom se od nich měli učit.

Hojení zlomeniny u malých dětí

Celkové zhojení zlomeniny obou kostí trvalo 24 dní. Ano, za tak krátkou dobu se dokáže dítě samo od sebe dát do pořádku. Pečlivě jsme dohlíželi na to, aby se dcerka na nohu nestavěla, na druhou stranu jsme se snažili jí zaměstnávat tak, jak byla zvyklá. Pamatujte na to, že po ošetření zlomeniny není na místě nechat dítě jen "válet". Hrozí totiž odvápňování kostí a atrofování svalstva.

Ano, do úplné rekonvalescence to ještě chvíli potrvá, ale u každého dítka je to jinak. Někdo se postaví a zkouší hned běhat, někdo je na sebe velmi opatrný. Nechme tomu čas, dítě si samo řekne, jak dlouho k úplnému uzdravení potřebuje. Především na něj nespěchejme.

A rada na závěr? Dávejte na své děti velký pozor, nepřehánějte to však. Můžete být sebevíc opatrní, nakonec se nehoda může stát pod vašim přímým dohledem.

Mrkněte taky na...