dite skolacka

Nastoupilo vaše dítě do první třídy a máte pocit, že vašim životem a životem celé rodiny vládne chaos? Zastavte se a vydechněte. Není to tak horké, jak to vypadá.

Máme pro vás pár tipů, jak zvládnout přechod ze školky do školy bez nervů. Nejdůležitější je přece spokojená máma a spokojené dítě, pak půjde vše snáze.

I když jste se svým dítětem o nástupu do školy mluvili, přeci jen vaše dítko zaskočil fakt, že ve škole musí sedět a poslouchat a už není prostor na hraní. Příprava na nástup do školy je velmi důležitá.

Konec prázdnin

Před nástupem do školy děti zbytečně nedrilujte. Není potřeba pilovat nějaký režim, vše začne až se školním rokem. Nechte vaši ratolest užít si prázdnin plnými doušky, a to až do konce. Nástup do školy je pro dítě tak velká životní změna a nová životní etapa, že náporu bude až až.
Jediné na co byste mohla klást důraz již na konci prázdnin je spánkový cyklus. Mnoho dětí se nemůže v září srovnat se vstáváním. A věřte, že vím o čem mluvím:-).

Mluvte a povídejte si spolu

Velmi důležité je si povídat o změně, která dítě zajisté čeká. Už nepůjde jen o hraní, ale nastanou povinnosti a učení, sezení v lavici. Do školy se chodit musí už každý den a už nebude termín "přijdu pro tebe po obědě". Dalším obrovským zlomem je i to, že se ve škole už neodpočívá a nespinká. Na odpočinek bude čas až ve družině nebo doma.
Zkrátka, mluvte o všem, o každé změně, která vás napadne. Ať se dítě ptá a HLAVNĚ dítě ujistěte, že na ty všechny změny nebude samo. Ubezpečte ho, že mu budete po boku, dokud to bude potřebovat.

Nákupy do školy

Nástup do školy není jen psychická zátěž, nýbrž i finanční. Nákup kvalitního školního batohu stojí dost peněz. Důležité je, aby byl dostatečně velký, aby se do něj vešlo prvňáčkovi vše potřebné. Důležitým faktorem je váha (měl by být dostatečně lehký, maximálně kolem 1 kilogramu), dostatek kapes pro snadnou orientaci, polstrovaná záda a v neposlední řadě i kvalitní spony a zipy.

Vaše obavy

Bojíte se, jak tuhle novou etapu života vaše dítko nezvládne? Ve většině případů jsme to my, rodiče, kdo to zvládají nejhůře.:-)
Pro vaši představu, by prvňáček měl zvládat: poslechnout vyučujícího, respektovat autoritu, vydržet několik hodin bez rodiče nebo příbuzného, soustředit se na zadaný úkol, umět se samostatně vyjadřovat, odvyprávět konkrétní zážitek. Dále má prvňáček ovládat prostorovou orientaci(pravá, levá, nahoře, dole), barvy, číselnou řadu a mít ponětí o písmenech.

Každodenní rituály

Pojem škola znamená plno nových povinností. Díky pravidelným rituálům je budete zvládat daleko lépe!
Určete si na každý den hodinu, kdy se bude dítko věnovat školním povinnostem, a to bez ohledu, zda domácí úkol má či nemá. Procvičování je matka moudrosti, to už říkávala moje babička:-). V rámci této "hodiny" si může nachystat tašku na další den, ořezat tužky, poklidit psací stůl.

Každý rodič, který má doma předškoláka nebo už školáčka má určité pochyby a strach. Věřte, že je to přirozené....Po prvním měsíci ve škole vám už vše ale přijde automatické. Každá nová životní etapa má své obavy, vždy se ale vše zvládne, nebojte!
Přejeme hodně štěstí a prvňáčkům velké úspěchy ve škole!

Mrkněte taky na...