rozmazlene deti

Jste rodič a řešíte "správnou" výchovu dětí? Patříte k těm rodičům, kteří mají rádi řád a disciplínu nebo jste zastáncem raději toho, že má mít dítě vlastní volnost? Jak se říká, všeho moc škodí, ale kde je ta správná míra, že? Psychologové tvrdí, že příliš shovívasti ve výchově dětí ale škodí.

Pokud svému dítku nevymezíte hranice, pak se můžou potýkat s promlémy se sebeovládáním, děti neznají zodpovědnost za své činy a ani motivace jim nic neříká. Děti bez vymezených hranic jsou lhostejné ke svému okolí a své potřeby staví před všechno ostatní. Zkuste se poradit s pediatrem či dětským psychologem, kde je hranice benevolence. Samozřejmě tím neříkáme, abyste své děti vychovávali jako Sparťané, ale nedávejte jim ani přílišnou volnost.

V dnešní době většina dětí rozhoduje téměř o všem a očekávají, že se jim rodiče ve všem podřídí. Udávají v kolik půjdou do postele, kdy a co budou vůbec jíst, jestli budou koukat na televizi nebo budou trávit volný čas na počítači apod. Zkrátka musí být vždy po jejich a čekají, že budou středobodem vesmíru. Jakmile ale není vše podle jejich představ, pak jsou agresivní a vztekají se!

Od pevné ruky až k bezvládí

Dříve bylo pravidlem, že matka děti vychovávala, tu pevnou ruku ale měli vždy často až krutí otcové. V dnešní době je u kormidla výchovy převážně matka, která se přiklání právě k benevolenci. Sami uznejte, že se přešlo z extrému do druhého extrému.

Výchova se hodně řeší, mnoho rodičů čte různé příručky a knihy, z toho si ale vemte pouze informace a řiďte se svým vlastním rozumem. Pokud nebudete sami o něčem pevně rozhodnuti, nikdy to nebude mít smysl. Necháte-li dítě bez autority, nemůžete po něm pak chtít ze dne na den, aby poslechlo na slovo. A nezapomeňte na to, že převýchova dá mnohem více práce a nervů než každodenní výchova.

Jako rodič jste za své dítě zodpovědní!

Říkáte si, co je špatného na tom, když si dítě řekne, kdy půjde spát, co a kdy bude jíst nebo jak se bude chovat? Mějte na paměti, že malé dítě nedokáže odhadnout, jak se má chovat a co je vlastně správně. To, že má jít do postele po večerníčku, jíst ovoce a zeleninu je pro jeho zdraví a že se u jídla sedí, to a mnoho dalšího musíme naše děti naučit my - rodiče! A to v klidu a s láskou.
Každý rodič je zodpovědný za činy a chování svého dítěte.

Co myslíte, že se stane, když dítěti bude procházet to, že bude házet s hračkama nebo šťouchat do jiných dětí? Příště půjde a bude dělat to samé, navíc k tomu přidá další "špatnost" například mlácení po hlavě. A proč by to vlastně nedělalo, když mu nikdo nevysvětlil, že se to nedělá?
V dítěti roste agrese!

V mnoha případech roste agrese tolik, že dítě začně své okolí bít, a to včetně rodičů. Jakmile se ale dostane mezi lidi, kde dítku takové chování neprochází, začne se cítit zmateně a strádá.
Nenechte dojít "ne"výchovu tak daleko a vychovávejte od narození. Kde jinde než u rodičů si má osvojit základní životní potřeby?

Mrkněte taky na...