nespavost v těhotenstvíZjistila jste, že z Vás bude maminka? Je to ta nejkrásnější zpráva ve Vašem životě. Být maminkou je úžasná role v životě ženy, než se z Vás stane ale maminka, čeká Vás 9 měsíců těhotenství. Říká se, že těhotenství je to nejhezčí období v životě ženy.

Každá žena, která má ale těhotenství již za sebou nebo ho právě prožívá, kouká na tuto větu jinak. Jsou to šťastné ženy, které projdou těhotenstvím bez jakékoliv nevolnosti a opravdu si těhotenství užívají, jsou ale také ženy, které se od počátku těhotenství potýkají s řadou nevolností či nespavostí.

Proč těhotenství doprovází nespavost?


Důvodů pro nespavost v těhotenství je několik. Potíže s usínáním můžou ovlivňovat například stres z neznáma, starosti, nervozita či celkové trápení organizmu. V těhotenství je spánek velmi důležitý a to nejen pro zdravý vývoj miminka, které nosíte v bříšku. Nejdůležitější je spokojená a odpočatá nastávající maminka. Proto se snažte hodit všechny nežádoucí podněty za hlavu a soustřeďte se na odpočinek a dobrou náladu. Pomoci Vám k tomu může nejen relaxační hudba, zvolnění tempa v zaměstnání a v neposlední řadě můžete zkusit zklidňující čaj.

Nespavost v těhotenství můžete pozorovat hned z počátku těhotenství a pak také na konci těhotenství, kdy je nespavost převážně způsobená tím, že už máte velké bříško, dále vzrůstají obavy z porodu a nové role maminky. Najít si polohu ke spánku je pomalu nadlidský výkon. Na bříšku spát nelze, na zádech byste také spát neměla kvůli utlačování cév dolní poloviny těla. Zbývají tedy boky a nejlépe je zvolit bok levý s podložením bříška. Aby toho nebylo málo, mnoho žen trápí křeče do nohou a vstávání několikrát za noc na záchod, díky velkému tlaku na močový měchýř.

Co lze pro dobrý spánek dělat?


Kromě výše popsaných praktik můžete pro lepší spánek vyzkoušet dále:

Spaní v temné a dobře vyvětrané místnosti

Nepijte před spaním zbytečně mnoho tekutin, rozdělte si pitný režim do celého dne

Dbejte na to, abyste nebyla přejedená či hladová na noc

Před spánkem se nijak nestresujte a odpočívejte

Pokud se nemůžete nijak zbavit stresu, povídejte si o něm s partnerem a rodinou, ať na to nejste samaNa každého zabírá něco jiného. Zkrátka dělejte vše pro to, aby byl Váš spánek v těhotenství co nejkvalitnější. Po porodu toho moc nenaspíte několik měsíců.

Zbývá už jen jedna otázka a to: Víte, proč příroda obdarovala těhotenstvím ženu? S nadsázkou se dá říci, že spousta mužů by nechtělo projít ani půlkou toho, co kolikrát musíme zvládnout v těhotenství my:-).

 

 

Mrkněte taky na...