Apetito smetanove 150g praveTaké si občas nevíte rady, jakou potravinu vložit do nákupního košíku, abyste vyhověli diktátu vyvážené a zdravé stravy? Neustále jsme zahlcováni informacemi o vhodnosti konzumace té či oné potraviny - jednou je na pranýři nejrůznějších vědeckých výzkumů třeba káva,jindy nás nabádají, abychom se vzdali mléčných výrobků nebo rozhodně nekonzumovali například sóju. Jinými týmy vědců jsou pak tyto potraviny naopak vyzdvihovány. A teď, zdravý rozume, raď!

Výrobky mléčné – jsou blahodárné?

Většina z nás je konzumuje od dětství a má je spojené se zdravou výživou – řeč je o mléčných výrobcích. Vždy nás učili, že jsouvelice důležitou součástí stravy, protože dodávají našemu tělu mimo jiné nezbytný vápník. V poslední době se však stále častěji objevují opačné názory. Podle nich jsou mléčné výrobky našemu tělu škodlivé (a nejde zde pouze o jedince trpící alergií na laktózu), zahleňují jej a rozhodně nejsou zdrojem vápníku, ba co víc. Některé mléčné výrobky, například tavené sýry, prý dokonce „dokáží naše tělo odvápnit“. Jak je tomu doopravdy?

Nejvhodnější zdroj vápníku

„Mléko a mléčné výrobky jsou všeobecně považovány za nejvhodnější zdroj vápníku. Pokud zmíněné tavené sýry obsahují mléko, tvrdé sýry a smetanu, jsou rovněž jeho bohatou zásobárnou. Ve 100 gramech tvrdého sýra je 1000 mg vápníku, ve stejném množství taveného sýru je to 600 mg a pro srovnání - bílý jogurt obsahuje 150 mg vápníku,“ uvádí nutriční terapeutka z Fakultní nemocnice v Motole Lucie Růžičková s tím, že biologická využitelnost vápníku pocházejícíhoprávě z tavených sýrů je sice mírně nižší než u mléka a fermentovaných mléčných výrobků, avšak zůstává stále významně vyšší než u rostlinných zdrojů. Že jsou tavené sýry vhodným zdrojem vápníku, potvrdila dřívější práce francouzského výzkumného týmu (Soustre Y. a kol.: Questionssurlecalciumlaitier; CERIN Nr.9,7 – 2004), kde byla při pokusech srovnávána využitelnost vápníku pocházejícího z mléka, fermentovaných mléčných výrobků, tavených sýrů a potravin rostlinného původu.

Je tavený sýr kvalitní?

Mazana rodinkaZáleží na složení. Základní surovinou pro výrobu tavených sýrů může být dnes pouze kvalitní přírodní tvrdý sýr s odpovídajícím prozráním. „Při výrobě klademe důraz na kvalitu, ale i bezpečnost a zdravotní nezávadnost surovin, neustále je kontrolujeme,“ říkáIvana Vojtová, koordinátorka kvality ve společnosti Bongrain v ČR a SR s tím, že pokud nesplňují přísné kvalitativní normy, nemohou být do tavených sýrů vůbec použity. To jsou pak automaticky vyřazeny ze zpracování. Kromě tvrdých sýrů jsou dalšími důležitými surovinami při výrobě tavených sýrů například mléko, máslo či smetana. „U nás vyrábíme tavený sýr Apetito. Při jeho výrobě používáme výhradně českou smetanu ze Sedlčan. Právě tato smetana spolu s kvalitními přírodními sýry a jejich správný poměr jsou základem vyvážené a jemně smetanové chuti našich tavených sýrů,“ vysvětluje koordinátorka výroby a dodává: „Než se však tavený sýr Apetito dostane na pulty prodejen, podstoupí mnoho kontrol. Kromě kontroly vstupních surovin se zkoumá i kvalita taveniny a následně finální výrobek hodnotí i odborná degustační komise, která je k tomuto účelu vyškolená.“

Víte o tavených sýrech vše?

Tavené sýry jsou v českých médiích asi nejskloňovanějším mléčným výrobkem. Pokud vás zajímá, díky čemu je lze tak snadno roztírat, jak je možné, že vydrží při pokojové teplotě mimo lednici nebo byste rádi zjistili, jak je to s těmi tavicími solemi, pak i pro vás vznikla webová stránka www.mazanarodinka.cz se všemi informacemi o tavených sýrech. Kromě zajímavých informací z textů i videa se můžete prostřednictvím formulářeobrátit na odborníky v daném tématu. Odpovídat na dotazy je zde připravena zkušená nutriční terapeutka z Fakultní nemocnice v Motole, ale i specialisté na výrobu tavených sýrů. Pro odlehčení naleznete na webu Mazané rodinkytaké tematicky zaměřené komiksové příběhy. Zkusit můžete facebookový profil Mazaná rodinka.

Mrkněte taky na...