Máte doma čtyřnohého mazlíčka a čekáte přírůstek do rodiny? Zajisté jste si nejednou položili otázku, co když Váš potomek bude mít alergii na srst. Alergie se může projevit kdykoliv během života, takže není na místě ihned uvažovat o umístění mazlíčka do jiné rodiny.


V naší zemi přibývá rodin, které si pořizují domů domácího mazlíčka. A přitom alergie na srst je jednou z nejčastějších alergií.

 

Co je vlastně alergie?

Alergie je nemoc imunitního systému.
Důvody, proč se u někoho projeví alergické onemocnění, nejsou dosud přesně známy. Jistá je role dědičnosti. Náchylnost k alergiím se často přenáší z generace na generaci.

Alergeny

Alergeny jsou látky bílkovinné povahy, které u některých lidí vyvolávají tvorbu alergických protilátek. Například pyl, roztoči, zvířecí srst nebo běžné složky potravy, které zdravým jedincům neškodí, vyvolávají u jedinců s alergií obranné reakce (ekzémy na kůži či záněty v trávicím traktu, překrvení a otoky na sliznicích, očních spojivkách a v průduškách). Co se týče zvířat, nejagresivnější alergeny bychom našli u koček a malých hlodavců. Kočičí alergeny způsobují rýmu a astma.

Mylná je domněnka, že alergii způsobuje srst zvířete. Není to zcela pravda. Zvířecí alergeny jsou obsaženy ve slinách, moči, krevním séru, lupech či výměšcích. Srst slouží jako zásobárna těchto látek přičemž na délce srsti zvířete nezáleží.

Nutná je důkladná péče o zvíře

Při soužití dětí a zvířecích domácích mazlíčků je tedy velice důležité dodržování hygieny v péči o srst zvířete. Nutností je koupání zvířete nejméně 2x týdně. Tím se zamezí uvolňování alergenů do ovzduší ze srsti zvířete. Na našem trhu jsou k dostání speciální přípravky, které v srsti neutralizují alergeny. Účinek těchto protialergenních přípravků není dlouhodobý, proto je nutná pravidelná aplikace takovýchto roztoků či šamponů.

Co zlepší soužití alergika se zvířetem, pokud se domácího mazlíčka nechcete zbavit?

  • Zamezte zvířeti přístup do ložnice a dětského pokoje, především do postele
  • Dbejte na pravidelnou hygienu a zvíře 2x týdně vykoupejte
    • Pelíšek Vašeho miláčka udržujte v čistotě, hromadí se v něm mnoho roztočů a bakterií, které mohou dráždit kůži, oči nebo nos
  • Když Vás zvíře olízne, ihned se umyjte, především kočičí sliny často způsobují svědění, rýmu či kašel
  • Často perte, alergeny se usazují i na Vašem oblečení, proto zvíře nemusí být ani ve Vaší blízkosti, aby Vám začaly slzet oči

Jste-li milovníci domácích mazlíčků, je možné za dodržení hygienických podmínek Vaše dítě ochránit před alergií a mít doma domácího mazlíčka i bez nadměrného výskytu alergenů.

Mrkněte taky na...