S rostoucími cenami plynu a elektřiny a další paliv téma úspory energie přestává být jen tématem pro pár zapálených ekologů, ale stává se praktickou znalostí každého, kdo nechce zbytečně platit za topení a provoz domácnosti.
V tomto článku najdete řadu tipů, jak ušetřit nejen energii, ale i svou peněženku. Některé z nich vyžadují různé úpravy, ale někdy stačí jen maličkost nebo změna zvyklostí a ušetříte spoustu procent ze svých nákladů na chod vaší domácnosti. Dnes se budeme věnovat změnám, které nevyžadují žádné investice.
Obecně můžeme rozdělit tyto tipy do 3 kategorií:
Větrejte krátce
Větrejte krátce, ale intenzivně. Doporučuje se větrat třikrát denně po 10 minutách. U pomalého a dlouhého větrání pootevřeným oknem dochází k vychladnutí stěn a pro jejich ohřátí je následně potřeba velké množství tepla. Zavírejte dveře do chladnějších místností. Přes noc zatahujte závěsy nebo žaluzie – omezíte únik tepla oknem.
Nepřetápějte
V jednotlivých místnostech udržujte tyto doporučené teploty : obývací pokoj 20-22 °C, ložnice 18-20 °C, dětský pokoj 20-21 °C, koupelna 22-24 °C, chodby 17-19 °C. Místnosti, které trvale neobýváte, jen temperujte (pokoj pro hosty, komora, spíž atd.). Snížením teploty o 1 °C uspoříte přibližně 6 % spotřebované energie. Pokud odcházíte do práce nebo mimo domov, snižte teplotu na 17 °C. Při dlouhodobějším opuštění domu nebo bytu snižte teplotu až na 15 °C. Před spaním snižte výkon radiátorů ve všech místnostech. V chladnějším pokoji se Vám bude spát lépe a navíc je to i zdravější pro organizmus.
Pocit tepla ovlivňuje také relativní vlhkost vzduchu. V místnosti s velmi nízkou vlhkostí je pro dosažení stejného pocitu tepla potřeba zvýšit teplotu o 2-3°C.
Podlahové vytápění
Máte-li podlahové vytápění, dejte si pozor na správnou regulaci. Podlahové vytápění má velkou setrvačnost a vyžaduje zcela jiný přístup než vytápění topnými tělesy.
Odstraňte překážky v přístupu tepla
Závěsy sice slouží jako užitečná izolace, aby Vám do místnosti nevnikal chlad přes okna, ale pokud zakrývají radiátory, je efekt opačný. Kolem radiátoru by měl být prostor, neměl by být zaprášený ani zakrytý dekoracemi nebo nábytkem. Nepoužívejte radiátory jako sušičky prádla, snižuje to jejich účinnost. Tímto způsobem můžete ušetřit až 10% tepla.
Při vaření používejte pokličky
Pokud při vaření vody přikryjete hrnec poklicí, uvaří se mnohem rychleji a vy tak snížíte spotřebu až o 50%.
Menší hrnce a pánvičky používejte jen na malých hořáčích (plotýnkách).
Vyhoďte zkřivené hrnce - vaření na těch, které nemají rovné dno zvyšuje spotřebu energie až o 30%.
Odvzdušňujte radiátory
Topení je potřeba odvzdušňovat minimálně každé 3 měsíce a pokaždé, když dopustíte vodu do systému. Udržujte dostatečný tlak vody v topném systému.
Ušetřete na ohřevu vody
Nenahřívejte vodu v bojleru na zbytečně vysokou teplotu. Stačí nahřívat ji na 45 - 55°C. Jednou týdně je ale třeba zvýšit teplotu na min. 70°C, aby se zlikvidovaly bakterii v trubkách - zejména listérie. Nenechávejte téci teplou vodu při mytí nebo čištění zubů. Nemyjte vodu pod trvale tekoucí vodou. Vodu i energii ušetříte, když si pořídíte myčku na nádobí...koneckonců ušetříte i svůj čas a energii. Pokud Vám kape kohoutek, vyměňte co nejdříve těsnění. Takový slabě kapající kohoutek měsíčně odkape přibližně 170 l vody. Máte-li průtokový ohřívač (karmu), nastavte teplotu vody na co nejnižší a už ji nemíchejte se studenou vodou. Spotřebu teplé vody snížíte i tak, že si na koupelnové a kuchyňské baterie přimontujete perlátor (provzdušňující sítko).
Sprchujte se!
Jedna plná vana vydá za 3 - 4 příjemné sprchy.
Šetřete na osvětlení
Používáním zářivek a úsporných žárovek ušetříte ve srovnání s klasickými žárovkami až 80% energie při stejné úrovni osvětlení. Zhasínejte v místnostech, kde v té době nikdo není.
Snižte spotřebu elektroniky
Věděli jste, že elektrospotřebiče berou elektřinu ze sítě, i když jsou v klidovém režimu? Chcete-li ušetřit, výpínejte spotřebiče úplně. Navíc je tím ochráníte proti vyhoření vlivem vadné elektroinstalace.
Regulujte vlhkost vzduchu
Doporučená vlhkost vzduchu v interiéru je 40 - 50%. Nižší vlhkost vzduchu Vás nutí pro dosažení stejného pocitu tepla vytápět místnost na teplotu o 2 - 3°C vyšší. Vlhkost zvýšíte např. sušením prádla v domě, umístěním a pravidelným zaléváním květin, použitím zvlhčovače, naopak snížíte používáním kuchyňských odsavačů par, odvětráním vodních par po sprchování.
Po sprchování rychle odvětrejte vlhký vzduch, který by jinak mohl poškozovat izolace a stavební konstrukce. Nejlepší způsob, jak se této vlhkosti zbavit, je krátké a intenzivní vyvětrání otevřeným oknem.
Perte na nižší teplotu
Snížením praní z 90 °C na na 60 °C snížíte spotřebu elektřiny o 25 %. Pokud zvolíte vhodný prací prášek, budete moci prát i při nižších teplotách. Při dávkování pracího prášku dbejte na správnou tvrdost vody, dávkujte přiměřeně – prací prášky zatěžují životní prostředí.
Vyvářku a předpírku používejte jen tehdy, když je to opravdu nezbytné. Tyto programy jsou energeticky velmi náročné. Pravidelně, alespoň 2x ročně, čistěte filtr odtokové vody.
Šetřete s myčkou nádobí
Pokud možno používejte automatické programy a bioprogramy – zkracují mycí čas a šetří energii.
Nejvýhodnější je zapínat myčku, až je zcela zaplněna nádobím. Není-li nádobí silně znečištěno, stačí namísto 60 °C použít program na 50 °C; ušetříte tím přibližně 30 % energie.
Lednička a mrazák
Odmrazujte často, námraza vyšší než 3 mm zvyšuje náklady na elektřinu až o 75 %.
Chladničku nebo mrazničku neumisťujte příliš blízko u stěny, do rohu, nebo dokonce do výklenku. Omezí se tak jejich výkon. Do blízkosti ledničky nikdy nestavte tepelné spotřebiče. Nedoporučujeme ukládat do mrazničky tekuté potraviny, např. polévku, nápoje či vodu. I zmrzlé tekutiny se odpařují a vytvářejí námrazu.
Pro obyčejný provoz stačí teplota uvnitř chladničky + 5 °C, při snížení na + 3 °C stoupne její spotřeba o 15 %.