První jarní den máme za sebou, ale na teplotách to zatím moc znát není. Jeden den je 8 stupňů a druhý den 17. Novopečené maminky pak určitě přemýšlí, co obléci miminku do kočárku, aby se nenachladlo, a řeší to i rodiče starších dětí, které ještě delší vzdálenosti neujdou pěšky.
V chladnějších dnech, jako je ten dnešní, maminky novorozenců i dětí do půl roku určitě ještě využijí do kočárku fusak. Sice už nemrzne, takže nepotřebují rukávník, který lze připnout na rukojeť kočárku namísto rukavic, ale na zimu je to určitě praktická záležitost.
Novorozeňátka ještě neumí tak regulovat svou tělesnou teplotu a snadno prochladnou, proto by měly mít vždycky o jednu vrstvu více než maminka. U starších dětí, které se hýbou a běhají, už se můžete orientovat podle sebe. Co byste si sama oblékla v 15 stupních? Je lepší vždycky mít s sebou náhradní oblečení, protože stát se může cokoliv. Miminko si ublinkne, batole upadne do kaluže, a v mokrém oblečení by v lepším případě chytlo rýmu, v horším i zápal plic.
Počasí se může i v průběhu procházky změnit, takže se Vám určitě neztratí deka do kočáru, kterou můžete miminko přikrýt, když sluníčko zajde. Naopak, když se vám bude zdát, že by ve fusaku už bylo horko, snadno ho rozepnete a přikryjete dítě jen dekou. Mám takových dek několik - od flaušových po tenké balvněné. Dobré je, že takovou deku využijete i později, až děti vyrostou. Děti se jí přikryjou u televize, složíte je jako podsedák na dřevěnou lavičku při večerním opékání špekáčků, nebo si s nimi holčičky vyhrajou, když budou chtít přikrýt panenku v kočárku pro děti. Dokonce lze koupit i oboustranné deky nebo oboustranné podložky do kočárku, které mají jak bavlněnou letní, tak teplejší zimní stranu.
Jarní počasí je nevyzpytatelné. Vyrazíte si a je lehce pod mrakem, a v půlce cesty Vám může zastihnout déšť. Proto je dobré mít s sebou vždy i pláštěnku na kočárek. Ty se vyrábí jak originální ke konkrétním kočárkům, tak univerzální, které nasadíte na různé modely kočárků. Při výběru pláštěnky je potřeba jen myslet na to, zda si objednáváte pláštěnku pro hlubokou korbu, sporťák, trojkolku nebo čtyřkolku. Maminka si pak může vzít s sebou pláštěnku, nebo funkční bundu, která nepromokne.
Nejhorší nápor vos a podobné havěti přijde až v létě, ale mouchy, které sednou na kde co, mohou otravovat Vaše miminko už na jaře. Proto není od věci pořídit si na kočárek moskytiéru, která se postará o to, že po Vašem dítěti nebude lézt žádný hmyz. Neštípne ho včela nebo vosa, ani když bude spát v kočárku, zatímco vy si sednete s knížkou.
Pokud nemáte kočárek s přehazovací rukojetí, abyste si mohly měnit směr jízdy kabinky podle toho, odkud svítí slunce, pak jistě oceníte speciální slunečníky a clony, které jednak zastíní slunce, aby Vašemu miminku nesvítilo do oči, a navíc budete mít jistotu, že se Vám na slunci nespálí. Pro malá miminka ještě není úplně vhodné mazání opalovacími krémy, které obsahují chemické filtry, a tak je nejjistější zajistit mu stín.
Jakou výbavu máte pro Váš kočárek vy? Napadají Vás nějaké další "vychytávky", které by každá maminka měla mít, a které se právě vám osvědčily? Podělte se o své zkušenosti v diskusi pod článkem!