vzteklé dítě

Zkuste se vžít do Vašeho dítěte a zjistíte, že dětský život není jednoduchý. Teprve objevuje svět kolem sebe a stále tak reaguje na věci nové a pro něj neobvyklé. Potřebuje svůj čas, aby si zvyklo na život, lidi, jednoduše na vše, co se kolem něho děje. Podle psychologů mají děti ve věku 2 – 5 let velmi zranitelnou a nestabilní psychiku, tak se nedivte, jak někdy reagují. Často jsou to právě záchvaty hněvu. Nám rodičům nezbývá nic jiného, než mít trpělivost, vůli, moudrost a emocionální vyzrálost.

Neexistuje žádný recept na to, jak se těchto negativních projevů úplně zbavit. U některých dětí se hysterické projevy ztratí rychle a u některých mohou trvat dlouhé roky. Obecně však můžeme říci, že atmosféra v rodině má velký vliv na nálady dětí a formuje i jejich chování. Hlavně děti nepodceňujte, jsou sice ještě malé, ale už jsou inteligentními osobnostmi, které rozumí, co se kolem nich děje.

Máme pro Vás pár rad a tipů:

  • Zabraňte dětským výbuchům vzteku – Jako rodič máte velmi úzké emocionální spojení se svým dítětem. Můžete se vcítit do jeho pocitů a můžete je také pochopit. Určitě poznáte situaci, kdy Vaše dítě není v pohodě, v tom okamžiku byste měli být připraveni zakročit, aby nedošlo k tzv. výbuchu. Odveďte pozornost dítěte od konfliktu např. tím, že mu ukážete něco krásného, jiného, zapojíte ho do jiné hry.

  • Neuhýbejte – Ono se to lehce řekne. Asi už jste zažili nátlak doprovázený hysterickým řevem. Musíte si stát za svým, když ustoupíte, příště bude o to těžší prosadit svou vůli.

  • Pomozte dítěti pochopit jeho pocity – Nezapomeňte, že pro děti je často velmi těžké pochopit, co se s nimi v takových situacích děje. Během záchvatu už toho mnoho neuděláte, ale jak se dítě uklidní, měli byste mu vysvětlit, co cítí, ale hlavně proč. Učte jej, že i tyto nepříjemné situace se dají řešit. Nezapomeňte, že děti se taky učí napodobováním Vašeho chování, na což je třeba si dát velký pozor.

  • Hlavně s dítětem mluvte – Mluvit mezi sebou navzájem je velmi důležité. Slova i rady pomůžou dětem stát se silnějšími a najít si správnou cestu životem. Najděte si každý den chvilku a mluvte se svým dítětem, pokuste se společně nacházet řešení jeho problémů, poraďte. Když se Vám to podaří, bude se s Vámi dítě dělit o své pocity a vyroste z něj člověk odolnější vůči stresu.

Mrkněte taky na...