pohadky od maminky

Ačkoli se často říká, že dnešní mladá generace má problémy se slovní zásobou a moderní doba techniky a zkratek ke zlepšení situace skutečně moc nepřispívá, pravdou je, že učení se nových slov bylo pracnou a dlouhodobou záležitostí i v minulosti. Jak tedy dětem co nejefektivněji a nejsnadněji rozšířit slovní zásobu?

Bohatá čeština

Čeština má okolo jednoho milionu slov, což je zhruba stejný počet slov, jako je v anglickém jazyce, ale o mnoho více než v případě němčiny či francouzštiny. Dospělí Češi aktivně používají mezi třemi až deseti tisíci slov a pasivně rozumějí, avšak v psané nebo mluvené komunikaci neužívají, průměrně padesát tisíc slov. Spoustu nových výrazů si samozřejmě osvojujeme v průběhu života, ale základy si neseme už z dětství.

Přirozené a automatické učení nových slov

Osvědčeným postupem, jak obohatit dětský slovník, je pravidelné čtení, při kterém děti odposlouchají a později zkouší použít nová slovní spojení. Obecně se doporučuje číst dětem alespoň 15 minut denně, záleží však na samotném dítěti, jak dlouho u knihy vydrží. Postupem času se pak role obracejí a dítě si začne číst samo a čím dál tím složitější knihy.

Rodiče by neměli zapomínat ani na samotné vyprávění příběhů. Nejen, že to podporuje dětskou kreativitu, ale také urychluje zažití nových výrazů. Můžete zkusit dětem pohádku nejprve přečíst a následně je pobídnout, aby vám příběh převyprávěly. Dobrou variantou je také „přetlumočení“ příběhu mladším či starším sourozencům nebo dalším členům rodiny.

Pohádky jako od maminky

Ideální didaktickou pomůckou pro rozšiřování slovní zásoby dětí je soubor obrazů Pohádky od maminky od vydavatelství NovaDida. Jedná se o pětidílný cyklus klasických pohádek, který obsahuje didaktické obrazy s kresbami akademické malířky Zdeňky Krejčové na lícové straně a textem na straně druhé. Přímo vybízejí ke čtení a vymýšlení příběhů dětmi, ve kterém samozřejmě nejde o správnost a preciznost historek, ale především o rozvíjení dětské fantazie.

Stejně jako další pomůcky NovaDida najde i tato použití v různých školních předmětech. Obrazy Pohádky od maminky tak uvítají nejen učitelé češtiny například při větném rozboru nebo v hodinách literatury, ale i lektoři cizích jazyků. S oblibou je také využívají paní učitelky v mateřských školkách ke společnému povídání s dětmi.