monitor dechu

Dítě je ten největší dar na světě a jistě mi dáte za pravdu, že bychom pro jeho zdraví udělali cokoliv na světě.


Bezesné a proplakané noci jsou ty tam, jakmile uvidíte bezzubý úsměv vašeho miminka. Bojíte se o svého drobečka a chcete mít jistotu, že ani v noci při spánku se miminku nic nestane? Pak si ještě před jeho narozením pořídíte monitor dechu.

SIDS neboli náhlé úmrtí novorozenců a miminek trápí tisíce rodičů po celém světe. Už jen to pomyšlení, že by mohlo dojít k úmrtí vašeho dítěte v době kdy spí vás dohání k šílenství. Na druhé straně ale spousta rodičů tvrdí, že i my jsme vyrostli bez pomůcek v podobě monitoru dechu, tak proč "vyhazovat" peníze.

K čemu vlastně slouží monitor dechu?

Novorozenci a miminka a dýchají ve spánku velmi nepravidelně a v ojedinělých případech může dojít k tomu, že se miminko zapomene zcela nadechnout a dojde k udušení. V tomto případě se jedná o SIDS, tzv. náhlé úmrtí dítěte. K tomuto může dojít bohužel kdykoliv v průběhu prvního roku dítka. Nejvíce případů je zdokumentováno do čtvrtého měsíce a pak kolem jednoho roku. Příčiny SIDS zůstávají neznámé, proto nikdo není ani schopen určit rizikové skupiny.

Monitor dechu pravidelně kontroluje frekvenci dechu a při příliš dlouhé odmlce spustí poplach. Ve většině případů už samotný poplach dítě probere a donutí k nádechu, pokud ne, stačí dítě zvednout a obnoví se reflex nádechu.
Monitor dechu reaguje pouze na dítě, které leží na matraci, pod níž je podložka monitoru umístěna. Nemusíte se bát, že by snímal například i matraci maminky, která leží v bezprostřední blízkosti postýlky miminka.

Otázka tedy zůstává : pořídit či nepořídit monitor dechu?

Výhody monitoru jsou zřejmé, a to hlídání dítka ve spánku. Avšak najdeme i nevýhody a to například v případě, že máte doma více postýlek, kde miminko přebývá. Pak stěhování monitoru spolu s podložkou je pracné. Na druhou stranu prodávají i výhodné sety monitorů a podložek. Další nevýhodou může být i planý poplach, kdy monitor výjimečně může spustit i bez jakékoliv příčiny a vy zažíváte infarktový stav.

Je opravdu jen na vás, jestli budete v klidu a v pohodě pod záštitou monitoru dechu nebo se budete každé spinkání vašeho drobečka bát a chodit ho stále kontrolovat. Na druhou stranu, ano, my jsme bez něj také vyrostli.
Nicméně uznejte sami, že peníze investované do monitoru dechu mohou přispět k záchraně života.

Mrkněte taky na...