Kvasinkové infekce dokáží pořádně potrápit, zvláště pak v teplých dnech. Věděli jste, že kvasinky napadají nejen intimní partie, ale i další časti těla, jako jsou nohy?

Jak účinně bojovat před vznikem kvasinkové infekce? Máte s kvasinkovou infekcí nemalé zkušenosti a rádi se jim vyhnete obloukem? Pak čtěte dále.

Řekne-li se kvasinková infekce, pak si většina žen vybaví gynekologické potíže. Gynekologické kvasinkové onemocnění se projevuje typickým svěděním, pálením, mnohdy zápachem a výtokem.
Tento zánět v pochvě se objeví při přemnožení kvasinek (Candida albicans), pak dochází k výše psaným problémům. S tímto onemocněním se alespoň jednou za život setkalo až tři čtvrtiny žen. Výjimkou nejsou ani ženy, které na kvasinkové záněty trpí opakovaně.
A jak dojde vlastně k přemnožení těchto kvasinek? Máme pro vás pár tipů.

Antibiotika

Potýkáte se s nemocí, která vyžaduje léčbu antibiotiky? Pak si pořiďte i vaginální probiotika. Antibiotika zničí v organizmu zdraví škodlivé bakterie, zničí však i zdraví prospěšné mikroorganismy, které zajišťují zdravé prostředí v pochvě. Řešením jsou vaginální probiotika, která podpoří přirozenou mikrobiální flóru.

Sezení v mokrých věcech

Tento problém se týká především letních měsíců. Koupání a slunění na pláži či u bazénu může vyvolat mnoho problémů. Málokdo se totiž převlékne z mokrých plavek a pak v nich sedí. Plavky sice uschnou celkem rychle, pak ale sedíte na mokrém povrchu a to zdraví moc nepřidá. Nejen, že se může rozjet vaginální infekce, často dojde i na zánět močových cest. Zdraví máme jen jedno, važme si ho a striktně dodržujte převlékání do suchého oblečení.

Nepřehánějte hygienu

Péče o intimní partie je celkem věda. Je zapotřebí dbát o intimní hygienu, avšak je důležité ji také nepřehánět.

Úplně nejdůležitější je správná očista po stolici (dbejte i na správný směr utírání) a vyhýbání se parfémovaných vložek a mýdel na intimní partie. Parfemované prostředky mohou dráždit pochvu a oslabovat její schopnost se vyrovnat se škodlivými mikroorganizmy.

Správně zvolené oblečení

Za přemnožení nežádoucích kvasinek může mnohdy i špatně zvolené oblečení. Tangové kalhotky z umělých materiálů, přiléhavé kraťasy nebo upnuté džíny…A malér je na světě. I pochva potřebuje větrat a dobře „dýchat“.

Co s problémy?

Nejspolehlivějším způsobem, jak zjistit kvasinkovou infekci je poševní stěr. Na základě výsledků nasadí váš gynekolog vhodnou léčbu. Nemáte-li však možnost vyšetření, v lékárně seženete volně prodejné léky určené k záhubě nežádoucích kvasinek. Existuje celá řada mastí, globulí, vaginálních tablet nebo chladivých gelů. Celková léčba trvá přibližně týden.

Při léčbě kvasinkových infekcí je velmi důležité vyhnout se cukrům v potravě. Právě cukry jsou pro kvasinky vhodnou potravou.

Kvasinky na chodidlech

Kvasinky se netýkají jen pochvy. Mohou se přemnožit i na nohách. Dbejte na čistotu nohou, vyhýbejte se v teplém počasí uzavřeným a gumovým botám, ve kterých nohy trpí. Potí-li se nadměrně vaše nohy, dbejte na savé bavlněné ponožky a v případě potřeby je během dne vyměňte. Zcela zapomeňte na ponožky s příměsí umělých vláken. V cizím prostředí se vyhýbejte chůzi na boso a používejte vlastní přezůvky. Nikdy nevíte, kdo šel před vámi a co si můžete na nohách přinést domů.
Postihne-li vaše nohy kvasinková infekce, pak navštivte svého lékaře nebo lékárnu, kde zakoupíte účinné masti. Vhodné je dbát ina zvýšenou hygienu a nohy otírat například papírovými ubrousky.

Pamatujte, že zdravá kůže na nohách i na celém těle je známkou zdravého vnitřního prostředí organismu. Proto je potřeba o sebe dbát jako o celek. Vždyť zdraví je to nejcennější co máme!

Mrkněte taky na...