Nechci to přivolávat, ale pomalu se nám přece jen blíží podzim a je zapotřebí se na něj nachystat.  Možná nás ještě bude čekat nepříliš dlouhé, ale krásné období, kterému se říká „babí léto“, ale může se také stát, že podzim bude rovnou deštivý, blátivý, chladný. Proto doporučujeme se už teď poohlédnout po odpovídajícím oblečení pro své děti (a nejen pro ně), nejlépe ze softshell materiálu.deti

Co je to softshell?


Softshell je textilní funkční materiál, který má nahradit tzv. vrstvený způsob oblékání. Používá se k výrobě sportovního oblečení a oblečení pro outdoor. Cílem softshellového oblečení je poskytnout nositeli dostatečný komfort pro většinu klimatických podmínek, zejména při silnějším větru, dešti či vlhku. Tento materiál je velmi prodyšný, nepromokavý, pohodlný, měkký i pružný. Mezi jeho další přednosti patří také, že „nešustí“, protože je vyroben z měkkých elastických tkanin. Lze se v něm neomezeně pohybovat, aniž by to Vaše děti někde tlačilo, škrtilo nebo tahalo. Díky dobré prodyšnosti také není nutné mít např. větrací zipy nebo kapsy.

Na co se při koupi oblečení ze softshellu zaměřit?


Při výběru oblečení pečlivě studujte parametry materiálu, jako jsou výška vodního sloupce (nepromokavost) a prodyšnost.

Výška vodního sloupce – na štítcích najdete údaj v milimetrech, který udává schopnost materiálu odolávat tlaku vody. Jinak řečeno, čím vyšší vodní sloupec, tím vyšší nepromokavost. Podle evropských norem je nepromokavý materiál od 2 000 mm. V případě, že oblečení budete používat pro outdoorové aktivity, je však tato hodnota nevyhovující, raději se ohlédněte po softshellu s vodním sloupcem minimálně 10 000 mm.

Prodyšnost – prodyšnost materiálu je důležitá pro odvádění tělesné vlhkosti, aby nedocházelo k přehřátí organismu. Obecně platí, že čím větší je odolnost vůči větru, tím se také snižuje prodyšnost. Kvalitní softshell materiál by měl mít zároveň při vysoké voděodolnosti dostatečnou prodyšnost. Prodyšnost se udává v g/m2/24 hod., tzn. kolik vlhkosti v gramech propustí jeden čtvereční metr látky za den. Čím vyšší je hodnota na štítku, tím materiál lépe dýchá. Např. velmi dobrá je hodnota nad 16 000 g/m2/24 hod., dobrá od 6 000 do 15 000 g/m2/24 hod., uspokojivá od 4 000 do 5 000 g/m2/24 hod. a neuspokojivá pod 4 000 g/m2/24 hod.

Jak se o softshell starat?


Aby se zachovala jeho funkčnost (tedy jeho vlastnosti), doporučuje se praní ve speciálních impregnačních pracích prostředcích bez přidání avivážních přípravků. Oblečení by se mělo prát na nízké teploty do 40 stupňů Celsia a také se doporučuje neždímat, nechat pouze odkapat.

Mezi další výhody tohoto moderního materiálu, které ocení zejména majitelé domácích zvířat, potom patří fakt, že nepřitahuje zvířecí chlupy!

Mrkněte taky na...