Díky tělísku už nebudete každé ráno či večer myslet na spolknutí pilulky, zahodit můžete i prezervativ (pokud tedy provozujete bezpečný sex s jedním partnerem).

nitrodelozni telisko antikoncepce

Přemýšlíte o vhodné antikoncepční metodě a zvažujete nitroděložní tělísko? Pojďme se společně podívat, pro koho jsou nitroděložní tělíska vhodné.

Tělíska mají čím dál tím větší oblibu u mnoha žen, jsou totiž bezpečná, velmi spolehlivá a když se počáteční cena rozpočítá na měsíce, pak i cenově dostupná pro každého. Díky tělísku už nebudete každé ráno či večer myslet na spolknutí pilulky, zahodit můžete i prezervativ (pokud tedy provozujete bezpečný sex s jedním partnerem).

Jak funguje nitroděložní tělísko?

Určitě vás zajímá, jak funguje tato antikoncepční metoda. Princip je velmi jednoduchý. Přes děložní hrdlo do dutiny zavede gynekolog zvolené tělísko, které zabraňuje spojení vajíčka se spermií.
Na trhu je několik druhů nitroděložních tělísek, které se liší cenou, hormony, materiálem i tvarem. Pokud si nevíte rady s výběrem, váš lékař vám zajisté poradí. Tělíska se v zásadě dělí do dvou skupin, a to hormonální nitroděložní tělíska a nehormonální nitroděložní tělíska.

Hormonální děložní tělíska

Tělísko s hormony obsahují tzv. hormon žlutého tělíska. Antikoncepční účinek hormonálních tělísek spočívá v tom, že tělísko v děloze působí jako cizí těleso a lokálně uvolňuje hormon levonorgestrel přímo v děloze. Díky tomuto hormonu vznikne hustější hlen v hrdle a ten zabrání projití spermie k vajíčku. Dalším velkým plusem hormonálního tělíska je, že vyprodukovaný hustější hlen zabraňuje prostupu bakterií do dělohy, tzn., že je významně sníženo riziko vzniku infekcí dělohy.

V porovnání s pilulkami hormonální tělísko uvolňuje hormon pouze lokálně přímo v děloze. Jde o hormon gestagen, estrogen (obsažen v pilulkách) vůbec neobsahuje, tudíž je tělísko vhodné i pro všechny dámy, které mají ze zdravotních důvodů zakázáno ho užívat.

Za zmínku také stojí fakt, že tělísko brání růstu děložní sliznice, a proto velmi zmírňuje menstruaci, některé ženy dokonce nemenstruují vůbec.

Sečteno a podtrženo, hormonální nitroděložní tělísko může použít každá žena. Jeho půsebení je na 3-5 let (dle zvoleného typu), je zcela bezpečné, šetrné a spolehnout se můžete na ochranu před početím téměř jako u sterilizace.

Nehormonální děložní tělíska

Antikoncepční účinek tělíska bez hormonu spočívá v nástupu imunitní reakce organismu na cizí těleso. Díky tělísku bez hormonu tělo produkuje více bílých krvinek. Bílé krvinky vytvářejí nevhodné podmínky pro přežití spermií a také je pohlcují.
Kontracepční efekt je také zvýšen díky kovovému drátku (měděný či stříbrný), který je pro spermie velmi toxický.

Nehormonální nitroděložní tělísko se nedoporučuje ženám se silným menstruačním krvácením, jelikož může menstruaci ještě zesílit. Dále se nedoporučuje ženám s myomy.

Velkou výhodou tohoto tělíska je, že působí pouze lokálně bez jakýchkoliv hormonů. Tělíska jsou spolehlivá, avšak určitě ne natolik, jako hormonální tělísko.

Bolí zavedení tělíska a jak dlouho trvá?

Zavedení nitroděložního tělíska trvá jen pár minut. Zavádí se bez jakékoliv anestézie a ambulantně v ordinaci. Zavedení není o nic víc nepříjemné než stěr z děložního čípku, který se provádí na preventivních gynekologických prohlídkách. Nemusíte se obávat velké bolesti.

Chcete-li spolehlivou antikoncepci, pak je jednou z možností nitroděložní tělísko.

Mrkněte taky na...