deti sportovni krouzky

Se začátkem školního roku přibývají nové povinnosti a také "starosti", do jakého sportovního kroužku vaše dítě zapsat.

Trendem dnešní doby je, aby mělo dítě stále nějaký program, proto mnoho rodičů zapisuje svého potomka bezhlavě do kroužků, o které dítě ani nejeví zájem. Tady přibrzděte!

Ať už je vaše dítko školou povinné nebo zatím navštěvuje jen mateřskou školu, pak věřte, že všichni děti potřebují mít čas i na odpočinek. Bohatě postačí, bude-li mít v týdnu 2, maximálně 3 dny vyplněné nějakou sportovní či výtvarnou aktivitou.

Pestrá nabídka sportovních kroužků

Žijete-li ve větším městě, pak sami víte, že nabídka sportovních kroužků je více než pestrá. Mnohdy ani nevíte, jakým směrem dítko vést a jaký kroužek vybrat. Judo, karate, plavání, florbal, fotbal, tancování, aerobik, atletika, hokej a spoustu dalších.
Mějte na paměti, že sport výrazně zlepšuje obranyschopnost, zvyšuje výborně fyzickou kondici a také ovlivňuje optimální váhu.

Nemá-li dítko vyhraněný sport, který by chtěl dělat (ať už z televize nebo z vyprávění od kamarádů), pak je dobré jich vyzkoušet více a uvidíte vy i potomek, co ho baví a co spíš pověsí na hřebík.
Víte-li o tom, že má talent na konkrétní sport a máte na to časovou kapacitu a dostatek finančních prostředků, pak běžte e stopách daného sportu.

Sport dodá dítěti ale daleko více než jen obranyschopnost a zvýšení kondice. Vědecké výzkumy prokázaly, že děti navštěvující pravidelně sportovní kroužek dosahují daleko vyššího vzdělání a následně se lépe uplatňují v zaměstnání. Ač se to nezdá, sport vede již od útlého věku k tomu, aby si člověk šel za svým, uměl se zapřít, odolávat stresovým situacím, naučí týmové spolupráci a v neposlední řadě se naučí vyhrát, ale i prohrát. Uznejte sami, že to jsou dovednosti, které se v budoucím životě zaručeně hodí!

Při výběru nezapomeňte, že kroužek není pro vás, ale pro dítě

Nezapomeňte při výběru sportovního kroužku zohlednit přání a potřeby svého dítěte. Nikdy se nesnažte uspokojit své ambice, které jste v mládí sami z jakéhokoliv důvodu nestihli.
Vycházejte z fyzických předpokladů vašeho dítěte a jeho osobnosti. Jako rodič znáte dítko nejlépe, proto musíte vědět, jestli umí kopnout do balónu nebo naopak dá přednost například tanci. Nechte ho se vyjádřit.

Sportovní kroužek má rozšířit děcku jeho obzory, umocnit talent a naučit se i něco nového. Většina kroužků má první lekci tzv. seznamovací. Tudíž po první si společně sedněte a povídejte si o zážitcích, pocitech a dojmech. Samo dítě i vy vycítíte, je-li daný sportovní kroužek to pravé.

Zohlednit musíte i kritéria kroužku

Většina sportovních aktivit je ovlivněna věkem. Například plavání je nejvšestranější sport, který rozvíjí celé tělo z fyziologického hlediska. Plavat by měl umět každý. Kolektivní sporty jako fotbal, atletika, gymnastika je lepší zařadit dříve než později. Naopak u zaměřených sportů na jednu stranu je vhodné nechat na později. Tady platí, že tréninky by měly být všestranné. Dítě je potřeba potrénovat na všechny strany. Na trénink jedné aktivity je času dost- do pubertálního věku.

Nechce se dítěti nikam?

Pokud se vaše dítko brání a nikam chodit nechce, pak dbejte ale na to, aby měl svůj volný čas pestře vyplněný. Od kreslení, hraní až po běhání s kamarády venku. Nenechte své dítě pohltit televizí a počítačem. Dětství je jen jednou, ať si ho užijí naplno. Na počítač budou mít času v dospělosti až až.
Zkuste s dítkem o sportovních aktivitách mluvit. Vysvětlete mu, že je to nejen o sportu, ale i o času tráveném s jeho vrstevníky, že se naučí novým dovednostem a že může vyniknout.

Mrkněte taky na...