materstvi 1


Máte doma malou princeznu a uvažujete o nasazení náušniček? Velký otazník vám pak v hlavě vznikne při pomyšlení, zda nechat ouška propíchnou nebo dát náušničky nastřelit?


Jaký je vlastně rozdil mezi nastřelením náušnic a propíchnutím uší?

Náušnice již od nepaměti rozlišovaly holčičky od kluků, proto se maminky i tatínkové nemohou někdy dočkat dne, kdy jejich malá holčička bude mít ozdobu ve formě náušnic. Další otázkou ale je, kdy je vhodné dítěti náušnice nasadit? Toto a další cenné rady najdete v našem článku.

Jaký je rozdíl mezi propíchnutím a nastřelením?

Každý rodič má na výběr způsob, jakým nechá své holčičce náušnice nasadit. A to buď propíchnutím ucha nebo nastřelením naušice.

    • Píchnutí ucha - při píchání uší mnohdy teče krev a zákrok bývá bolestivější, avšak hned můžete nasadit náušnice, které se na ouško zavěsí

 

  • Nastřelení náušnice - probíhá pomocí nastřelovací pistole, nastřelení proběhne velmi rychle a téměř bezbolestně, ale nejprve se nasadí tzv. pecka a po zhojení až závěsné náušnice

Kdy je ideální doba na nasazení náušnic?

Ať už se rozhodnete pro nastřelení nebo píchnutí, pak vás určitě zajímá, kdy je vhodná doba pro nasazení náušniček.
Každý lékař má jiný názor. Dříve se náušnice píchali již v porodnici ještě před propuštěním, nyní vám lékař může doporučit dobu již po skončení šestinedělí, v době mezi 3 a 6 měsícem života či po první nebo druhé dávce povinného základního očkování, tzv. hexavacíny. Lze tedy říci, že ideální doba je v rozmezí 2 až 6 měsíce života dítka.

Kam přesně dírku "udělat"?

Nejideálnějším místem pro dírku je střed ušního lalůčku. Tady je totiž nejméně akupunkturních bodů, tudíž se jim snadno vyhneme. Pokud se dírka dělá jinde, pak stoupá riziko, že se napíchne nějaký akupunkturní bod.

Je potřeba mít obavy před píchnutím uší?

Jako každý rodič nechcete svému potomkovi vědomě způsobovat bolest, proto se určitě zabýváte myšlenkou, jestli existuje nějaké riziko spojené s píchnutím.
Především nechte propíchnout nebo nastřelit náušnice odborníka. Za další mějte náušnice dostatečně vydezinfikované, aby nedošlo zbytečně k zánětu ucha. Jakmile má vaše malá slečna náušnice v oušku, je potřeba dírku několikrát denně potírat lihem, aby nedošlo k infekci. A to až do úplného zhojení. Ve většině případů je ucho zahojené během několika dní.

Nelze tedy s jistotou říci, co je pro dítě lepší. Záleží na každém, jakou variantu zvolí. Ať už se rozhodnete pro píchnutí nebo nastřelení věřte, že jde o pár chvilek breku, který je způsoben spíše držením hlavy než bolestí. Jste-li rozhodnutí pro nasazení náušniček v ranném věku dítěte, pak dejte na svou intuici.

Mrkněte taky na...