dite-vlakninaPotřebujete do sebe a do svých dětí dostat živiny, vitamíny a minerály? Sáhněte po semínkách a ořeších - dodají Vám energii, zasytí a přirozeně doplní nedostatek živin v těle.

Slunečnicové semínko

Pojídáním těchto malých sympatických semínek do sebe dostáváte přírodní antidepresivum. Slunečnicová semínka působí pozitivně na nervový systém a snižují stavy deprese. Slunečnicová semínka obsahují velké množství hořčíku, který zklidňuje nervy. Konzumací těchto semínek také zvýšíte produkci serotoninu v těle, který má na starosti péči o dobrou náladu a pozitivní naladění. Slunečnicové semínko dále obsahuje vitamín B6, který je také důležitým činitelem v boji proti depresi. Kromě vitamínu B6 najdeme ve slunečnici také vitamín E, který v našem těle bojuje s volnými radikály, a tím chrání molekuly proti stárnutí. Pojídejte slunečnicová semínka jen tak nebo je přidejte do domácího chleba.

Chia semínka - superpotravina

Pokud jste dosud kolem chia semínek jen chodili a vlastně jste nevěděli, jak byste je konzumovali, tak je nejvyšší čas přijít těmto drobným semínkům na chuť. Tato semínka obsahují 30 % olejů a jsou bohaté na živiny. Jsou zdrojem omega-3 mastných kyselin, obsahují vápník, hořčík a železo, a to v mnohem větším množství než potraviny, které běžně považujeme za jejich zdroj. Chia semínka dodají Vašemu organizmu celou škálu vitamínů (A, B1, B2, B3, B9, B12) a minerálů (draslík, zinek, železo, hořčík).

Chia semínka se dají přidávat do kaší, jogurtů nebo pečiva. Ponořené do tekutiny nabobtnají a výší tak její objem, avšak nepřidají energetickou hodnotu.

Mandle

Mandle tvoří součást našich běžných jídelníčků a pokud je nekonzumujeme celoročně, tak alespoň o Vánocích se k nějaké té mandli propracujeme. My Vám ovšem doporučujeme dopřávat si mandle celoročně. Dodávají totiž našemu tělu mononasycené tuky, které hlídají hladinu cholesterolu a chrání naše srdce. V mandlích najdete bílkoviny, vápník, železo a omega-3 a omega-6 nenasycené mastné kyseliny.

Nečekejte na léto a čerstvou zeleninu a ovoce, ale zásobte se vitamíny a minerály i přes zimu dostupnými potravinami, které Vám zachutnají a doplní zásoby.