Vánoce

Zbožňujete vánoční výzdobu a máte obavy, že s batoletem v domácnosti se to prostě nedá nazdobit a natož udržet v bezchybném stavu? Pravdou je, že i s batoletem si můžete užít načančané Vánoce.

Stačí vše přizpůsobit jeho nenechavým ručkám. A jak na to?

Bez vánočního stromu nejsou vánoce

Snad nikdo si nedokáže představit vánoční svátky bez ozdobeného stromku, ať už je jakkoli velký nebo malý. Pro prcka však může novinka v obýváku představovat neodolatelnou touhu pro průzkum. Stromeček je obvykle zasazen v klasickém stojanu, který je celkem stabilní. Není však přizpůsoben přílišnému tlaku nebo cloumání. To se pak jednoduše převrhne a neštěstí je na světě. Doporučujeme stromek zabezpečit pomocí provázku ke zdi nebo k něčemu pevnému. Háček použijte obdobný, jako když připevňujete ke zdi skříňku. Ten můžete upevnit také do stropu.

Další možností je, zavřít stromek do dětské ohrádky. Stromek i dítko budou v pořádku. V neposlední řadě je možnost pořídit si menší stromek v květináči, který umístíte na dobře viditelné, avšak pro malé dítko nedostupné místo. Bez stromku to prostě nejde.

Bezpečí i pro ozdoby

Jste-li majitelé vzácných rodinných klenotů, které se dědí z generace na generaci, pak tyto ozdoby ponechte na pozdější dobu. Vhodné je využít nerozbitné ozdoby, které odolají pacičkám vašeho dítěte. Pokud se s těmi krásnými rodinnými nechcete rozloučit a na stromek je přeci jen dát chcete, pak volte vyšší patra, kam dítko nedosáhne. Vhodné také je umístit do spodních pater cinkavé ozdůbky jako zvonky nebo rolničky, které vás bezpečně upozorní, že na ně je saháno. Krásný stromek je také ze slaměných či dřevěných ozdob. Spolu s dítkem můžete také vyrobit sušené plátky pomerančů, či jablíček a v neposlední řadě vlastnoručně upečenými a ozdobenými perníčky.

Štědrovečerní prostřený stůl

Místo dlouhého slavnostního ubrusu raději zvolte kratší a užší běhoun, který nepůjde tak snadno strhnout. Případně zvolte doprostřed stolu pěkné kulaté prostírání, kam položíte adventní věnec, či jinou výzdobu. Pozor si také dávejte v případě, že na stole budou hrnky se svařákem či jinou horkou tekutinou. Ty na sebe může vaše dítko spolu s ubrusem snadno a rychle stáhnout. I v tomto případě platí, že méně je více.

Pozor na maličkosti

Pro každého novopečeného rodiče jsou vánoční svátky malou zkouškou nervů a trpělivosti. Proto si také dejte pozor například na mističky s oříšky nebo jinými drobnými pochutinami, které mohou rychle skončit v malé pusince. Nikdo nechce volat sanitku kvůli dusícímu se dítěti. V dosahu malého degustátora tak nenechávejte nic, co by mu mohlo ublížit.

Pozor si také dejte na výzdobu jako je například vánoční hvězda. Položte ji na místo, kam dítko nedosáhne. Šťáva z jejich listů a stonků může kůži pěkně podráždit. Stejně tak si dejte pozor na bobule cesmíny, které jsou navíc jedovaté. A do třetice pozor na jmelí, kterému mohou opadat kuličky. Raději ji předem oberte a jmelí bezpečně zavěste ke stropu. Pozor si dejte také na spadané lístky, které by dítko mohlo spořádat.

Vánoce s batoletem si hlavně užijte

V případě, že se jedná o vaše první či druhé vánoce s malým přírůstkem v rodině, především si je užijte. Dětské nadšení a rozzářené oči jsou tím pravým dárkem, které můžeme při vánocích dostat. Proto si vánoční svátky užijte v pohodě, ve zdraví a zbytečného stresu. Rodinné tradice počkají, až z toho vaše dítě bude mít rozum a vy si je o to víc společně užijete.

 

Mohlo by Vás také zajímat