placici diteZápal plic je vážné onemocnění, které vyžaduje lékařskou péči. S domácí léčbou bohužel neuspějete. Jde o virové, bakteriální či plísňové onemocnění plic začínající únavou, rýmou, kašlem a v mnoha případech i horečkou. Dítě může vykašlávat žlutozelené hleny s příměsí krve.

Není potřeba panikařit, ale ani si s touto nemocí není radno zahrávat. V dnešní době účinných antibiotik se ve většině případů vyléčí zápal plic v pohodlí domova. V těžších případech je nutná i hospitalizace, a to především v případech, kdy dítě trpí dušností. Je lepší být pod kontrolou.
Není na místě experimentovat s bylinnými sirupy nebo léky na odkašlávání, někdy tyto léky mohou naopak přitížit.

Vznik zápalu plic u dětí

Za vznik zápalu plic můžou viry, bakterie či plísně. Dítě vdechne mikroorganizmy, které jsou ve vzduchu z obyčejného kýchnutí či kašlání. Další příčinou může být bakterie či vir, který je běžně přítomen v nose nebo krku a nadále putuje do plic.

Nejnáchylnější jsou právě kojenci a malé děti. Toto onemocnění může velmi vážně ohrozit jejich život.

Jaké jsou příznaky zápalu plic

Z počátku onemocnění vypadá jako onemocnění horních cest dýchacích. Dítě je unavené a ve většině případů má ucpaný nos. Následuje vysoká horečka, která může šplhat až ke 42 stupňům a urputný kašel. Dále může následovat:

  • bolest na hrudi
  • u starších dětí nad 10 let hleny s příměsí krve
  • dušnost, zrychlené dýchání
  • mírně promodralé rty či nehty
  • bolest hlavy a břicha

U těžkých případů může komplikovat zápal plic i hromadění tekutiny kolem plic, které má za následek velmi těžké dýchání a urputnou bolest na hrudi. Bez léčby zápalu plic může dítě přijít i o život vlivem respiračního selhání.

Jak probíhá léčba zápalu plic

Má-li pediatr podezření na zápal plic, pak si dítě poslechne stetoskopem, nechá udělat rentgen plic a krevní testy. Bakteriální či plísňový zápal plic spolehlivě vyléčí antibiotika. Při těžkém dýchání lékař předepíše i léky na roztažení průdušnice a léky pro usnadnění vykašlávání a rozpouštění hlenu.
Virový zapal plic je na antibiotika imunní, tento zápal plic imunitní systém časem potlačí. Ve většině případů není hospitalizace nutná. Dbejte na kvalitní odpočinek dítěte, doma udržujte vlhký vzduch a pravidelně větrejte. Dokud má dítě horečku či zvýšenou teplotu, nemělo by v žádném případě navštěvovat jesle, školku ani školu. Po dobrání antibiotik či odeznění problémů by měl být návrat do normálního života velmi pozvolný.

Mrkněte taky na...